Denní tisk 1993 - 2000

Milý hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce podkategorie, v níž najdeš články, komentáře k zápasům, rozhovory i množství zápasových a turnajových statistik z období let 1993 – 2000, tedy období ve kterém se český hokej musel nejprve vyrovnat s rozdělením společné nejvyšší soutěže i reprezentačních aktivit. Samostatná česká nejvyšší soutěž, extraliga, si musela navíc zvykat na nová jména dosud téměř neznámých klubů, a nejinak na tom byli i hokejoví fanoušci. Český hokej byl přitom každoročně oslabován o desítky a možná i stovky těch nejtalentovanějších hokejistů, kteří tak český hokej reprezentovali především svými individuálními výkony na klubové úrovni. Z hráčů, kteří by dle mínění mnoha expertů především z médií, v době československé nejvyšší soutěže jen stěží patřili do základních sestav ligových týmů, se přesto dařilo vytvářet národní tým, který stále usiloval o jednu z medailí z olympijských turnajů či světových šampionátů. Když v roce 1996 získal podceňovaný tým bez největších hvězd českého hokeje, které ovládaly bodování svých klubů i celé NHL, celkem nečekaný titul světových šampionů, první v historii samostatného českého hokeje, nemohl nikdo tušit, že tak postavil základní kámen k úspěchům jedné hokejové generace, která nakonec posbírala čtyři světové tituly, a především olympijský triumf.

Z dnešního pohledu určité glorifikace a zbožňování tohoto období je nepochybně zajímavé přečíst si tehdejší komentáře, předpovědi a reakce expertů před vítěznými turnaji, ale i po turnajích, které se ne tolik povedly...

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři