Denní tisk 2000 - 2010

Milý hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce podkategorie, v níž najdeš články, komentáře k zápasům, rozhovory i množství zápasových a turnajových statistik z období let 2000 – 2010, tedy období, ve kterém  český hokej zaznamenal hned tři tituly mistra světa, pohříchu prozatím (do roku 2021) poslední světové tituly naší hokejové historie. Po dovršení „zlatého hattricku“ v roce 2001 přišlo ještě několik medailových pozic, včetně nečekaného triumfu z roku 2005, který následoval po naopak výsledkově nepodařeném turnaji v nové pražské aréně, kde celá republika očekávala zisk zlatých medailí. V této souvislosti je dobré si připomínat články o plánované a nikdy nerealizované stavbě haly pro pražský turnaj, který byl původně plánován už na rok 2003. Naprosto amatérský přístup tehdejšího vedení českého hokeje k tak důležité stavbě jen dokládá fakt, že vedení, které se rekrutovalo především z generace funkcionářů socialistických tělovýchovných jednot, nedokázalo využít potenciál, který českému hokeji přinesly opakované mezinárodní úspěchy národního týmu i individuální úspěchy v té době nejlepších hokejistů NHL, zosobněných v hráčích vychovaných v českém hokejovém prostředí.

Na ligové úrovni skončilo období dominance vsetínského hokejového experimentu, který ve druhé polovině minulé dekády postavil tým doslova na zelené louce, tedy téměř bez vlastních odchovanců, což byl jev do té doby v českém hokeji nevídaný. Naopak nově se rodící dynastie týmu pražské Slavie, jak se alespoň v té době jevila, stavěla zprvu právě na vlastních odchovancích doplněných o několik ostřílených a zkušených hráčů odjinud. Tato strategie trenéra a manažera Růžičky jej posunula až na místo tragicky zesnulého kouče národního týmu Ivana Hlinky. Rozhodně není bez zajímavosti opět si připomenout mnohdy hodně kritické komentáře na adresu dnes všemi tolik uctívaného trenéra. Pozdější reakce mnoha jeho tehdejších kritiků jsou jen důkazem o poměrech v českém hokejovém prostředí…

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři