Dokumenty - denní tisk

Vážený hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce kategorie, v níž najdeš množství novinových a časopiseckých článků, komentářů k zápasům i zápasových a turnajových statistik, které jsou mnohdy jediným zdrojem informací pro amatérské i profesionální statistiky a historiky. Najdeš tu i množství rozhovorů s hráči i trenéry, stejně jako mnohdy subjektivní hodnocení výkonů hráčů i týmů. Jednotlivé články najdeš jako výstřižky ve složkách jednotlivých sezón, a to dle data jejich uveřejnění.

Především v první polovině 20. století bylo sportovní zpravodajství méně obsažné, ale zato byl pestřejší výběr titulů periodických publikací. V letech 1950 až 1989 byly naopak články a zpravodajství daleko obsažnější, ale skladba periodik byla o poznání chudší. Redakce tehdejších celostátních periodik mnohdy využívaly zpravodajství ČTK, tedy Československé tiskové kanceláře, jejíž redaktoři tak své texty našli v několika českých i slovenských titulech prakticky v totožné podobě.

Jednou z mála výjimek byla zpravodajství a reportáže redaktorů a korespondentů celostátního deníku Československý sport, která se tak svým obsahem lišila od zpravodajství ostatních periodik. Díky vstřícnosti vedení současného vydavatele deníku Sport, nástupce zmíněného Československého sportu, ti může Archiv českého hokeje nabídnout všechny hokejové články i krátké zprávy ze všech vydání periodika od roku 1953, které tak tvoří největší část obsahu jednotlivých složek od tohoto roku.

Archiv českého hokeje i nadále hledá především regionální tiskoviny, které informovaly o sportovním, a tedy i hokejovém dění v dané oblasti, a žádá tímto jejich majitele o zapůjčení k digitalizaci.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři