Extraliga ledního hokeje - 1993 - dnes

Vážený fanoušku českého hokeje, vítej na úvodní stránce složky věnované období nejvyšší soutěže českých hokejistů, které následovalo po rozpadu Československa. Mimo to, že se soutěž stala výlučnou záležitostí pouze českých, moravských a slezských hokejových klubů, se více méně ustálil jejich počet, a především zůstal jednotným název nejvyšší soutěže, která se od roku 1993 nazývá Extraligou ledního hokeje, zkráceně Extraliga.

Za uplynulých 28 let došlo k postupnému přelivu sil v českém hokeji, kde tradiční hokejové bašty, jejich hráči tvořili dlouhá desetiletí základ národního týmu, postupně ztráceli svou sílu. Základní ranou, kterou jim přinesly politické změny a především možnost svobodného pohybu hráčů, znamenalo téměř kompletní vyprázdnění soupisek prvních týmů a nezřídka i týmů juniorských. Převážná většina hráčů mladších generací odešla během několika málo sezon do zahraničních soutěží, ti nejlepší pak do kanadskoamerické NHL.

Přestože mnozí skeptici předpovídali po masivním odchodu skvělých hráčů celému českému hokeji, a tomu ligovému především, brzký konec, podařilo se zachránit nejen ligu, ale z těch nejkvalitnějších hráčů, posbíraných z klubů soutěží z celého světa, i tým reprezentační, který v v prvních dvou dekádách od vzniku samostatné reprezentace, posbíral stejné množství světových titulů, jako jeho předchůdci za osm desetiletí.

Důsledky masivních odchodů se tak paradoxně projevily až po oněch dvou dekádách, ve kterých celé hokejové hnutí zaspalo na vavřínech zmíněných úspěchů, a nechalo se ukolébat i naganským olympijským triumfem. Příčiny a důsledky současného stavu českého hokeje jsou předmětem vášnivých diskusí jak odborníků, tak i laické veřejnosti a fanoušků,  ale mnohé z nich si budeš moct připomenout ve složkách s denním tiskem.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři