Klubová reprezentace

Vážený hokejový fanoušku, vítej ve složce Archivu českého hokeje, věnované především českým hokejovým klubům, které reprezentovaly český hokej v zápasech se zahraničními soupeři, a to jak na ledě vlastním, tak i na zahraničních kluzištích.

Už sám fakt, že prvními reprezentanty českého ledního hokeje byli nepříliš zdatní bandy hokejisté pražské Slavie, kteří se v několika případech dokonce dál hokejem kanadským ani nezabývali, jako by předznamenal skutečnost, že český hokej nemusí vždy reprezentovat jen ti nejlepší z nejlepších. Prakticky až do vypuknutí I. světové války reprezentoval na mistrovstvích Evropy Čechy tým, vytvořený téměř beze zbytku z hráčů Slavie. A to jen díky tomu, že mezinárodním sekretářem svazu byl zarytý slávista Josef Laufer, který pozvánky k turnaji předával sám sobě jako klubovému sekretáři Slavie. A podobná praxe fungovala i v letech poválečných, kdy na tytéž židle usedl Jaroslav Řezáč.

Ten pak po svém přestupu do služeb LTC zahrnoval pozvánkami k mezinárodním akcím i své nové klubové soukmenovce. Přestože se už nikdy nedozvíme, jak úspěšným by byl český tým, pokud by byl složen z více klubů nebo měl alespoň menší zastoupení z řad hráčů Slavie, stejně, jako se nikdy nedozvíme, jak dominantním by dokázal být tým LTC bez pozvánek k zápasům a s tím spojeným tréninkům na ledě berlínských, vídeňských nebo mnichovských ledových arén, jisté je, že tyto dva kluby v období mezi dvěma světovými válkami založily tradici, na jejíž vlně se později svezly mnohé další české kluby. Tradici kvalitních českých klubových týmů, které vždy byly zárukou dobrého sportu a zajímavé podívané.

Bohužel už minula doba, kdy se i několik ligových týmů v reprezentační pauze vydávalo do nejrůznějších koutů Evropy, aby tu šířily dobré jméno českého hokeje. Dobrý zvuk českého klubového hokeje přinášel mnohým ligovým týmům příležitost ke startům s atraktivními zahraničními soupeři, a to dokonce i na jejich ledě. V padesátých, šedesátých, a dokonce ještě sedmdesátých letech byly zájezdy českých týmů do zahraničí nebo naopak starty zahraničních týmů na českém ledě, celkem běžnou záležitostí a jednou z forem reprezentace českého hokeje.

Tou byla ostatně i účast českých týmů na prestižních zahraničních turnajích, počínaje nejstarším evropským klubovým turnajem o Spengler Cup, přes jen o málo mladší slovenský Tatranský pohár, až po v sedmdesátých letech velmi populární Pohár mistrů evropských zemí. České kluby byly i oblíbeným soupeřem méně kvalitních reprezentačních týmů ostatních socialistických států, především reprezentací Polska, NDR, Maďarska nebo Rumunska. Ale mezi časté soupeře účastníků naší nejvyšší soutěže můžeme počítat i týmy USA nebo Švýcarska.

Archiv českého hokeje určitě nechce, aby byly tyto týmy a jejich výsledky zapomenuty, a proto se v jednotlivých složkách budeš moci sám přesvědčit, kolik vlastně bylo v jednotlivých sezónách těch reprezentačních týmů českého hokeje, a jak skvělé byly jejich výsledky.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři