Kluby českého hokeje

Vážený hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce rejstříku klubů české hokejové historie. Za více než sto deset let existence střešní organizace českého ledního hokeje se v jejích řadách objevilo nepřeberné množství klubů, jednot, spolků, kroužků a týmů, z nichž převážná většina už dávno neexistuje. Dvě světové války, nástup komunistické diktatury a bohužel i její pád, všechny tyto události měly velký vliv na úbytek klubů a týmů hokejových nadšenců. V této složce najdeš postupně snad všechny zaniklé i ještě existující kluby, které byly v jeho dlouhé historii členy hokejového hnutí v Čechách a na Moravě, a hlásily se k české národnosti. Stejně, jako v hráčském rejstříku, ani zde nenajdeš kluby slovenské nebo ty, které se hlásily výlučně k jedné národnostní menšině, především tedy kluby německých hokejistů.

V jednotlivých složkách klubů, seřazených abecedně podle místa působiště, najdeš všechny nalezené dokumenty spojené s daným klubem, od dobových fotografií, přes klubové předzápasové bulletiny, novinové články až po celé publikace věnované klubové historii. Přesvědčíš se o různorodosti jednotlivých klubů a jejich členů, o jejich odvěkých regionálních rivalech i nejvýraznějších klubových osobnostech, které nemusí být vždy jen těmi nejlepšími na ledě.

Věříme, že se nám podaří zaplnit všechny složky spoustou klubových dokumentů především z archivů jednotlivých hráčů, představitelů klubů i jejich oddaných fanoušků a pamětníků, ale i z obecních kronik, regionálních muzeí a regionálního tisku.

Žádáme všechny majitele dokumentů spojených s jednotlivými hokejovými kluby o zapůjčení těchto dokumentů nebo jejich zaslání v elektronické podobě (fotografie formát jpg, tiskové dokumenty formát pdf) na adresu redakce@hokej.zelenesvetlo.cz

© 2022 Archiv českého hokeje. Všechna práva vyhrazena.
Zásady ochrany osobních údajů
Archiv českého hokeje