Kluby českého hokeje

Vážený hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce rejstříku klubů české hokejové historie. Za více než sto deset let existence střešní organizace českého ledního hokeje se v jejích řadách objevilo nepřeberné množství klubů, jednot, spolků, kroužků a týmů, z nichž převážná většina už dávno neexistuje. Dvě světové války, nástup komunistické diktatury a bohužel i její pád, všechny tyto události měly velký vliv na úbytek klubů a týmů hokejových nadšenců. V této složce najdeš postupně snad všechny zaniklé i ještě existující kluby, které byly v jeho dlouhé historii členy hokejového hnutí v Čechách a na Moravě, a hlásily se k české národnosti. Stejně, jako v hráčském rejstříku, ani zde nenajdeš kluby slovenské nebo ty, které se hlásily výlučně k jedné národnostní menšině, především tedy kluby německých hokejistů.

V jednotlivých složkách klubů, seřazených abecedně podle místa působiště, najdeš všechny nalezené dokumenty spojené s daným klubem, od dobových fotografií, přes klubové předzápasové bulletiny, novinové články až po celé publikace věnované klubové historii. Přesvědčíš se o různorodosti jednotlivých klubů a jejich členů, o jejich odvěkých regionálních rivalech i nejvýraznějších klubových osobnostech, které nemusí být vždy jen těmi nejlepšími na ledě.

Věříme, že se nám podaří zaplnit všechny složky spoustou klubových dokumentů především z archivů jednotlivých hráčů, představitelů klubů i jejich oddaných fanoušků a pamětníků, ale i z obecních kronik, regionálních muzeí a regionálního tisku.

Žádáme všechny majitele dokumentů spojených s jednotlivými hokejovými kluby o zapůjčení těchto dokumentů nebo jejich zaslání v elektronické podobě (fotografie formát jpg, tiskové dokumenty formát pdf) na adresu redakce@archivceskehohokeje.cz

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři