Archiv českého hokeje je projektem vzniklým z iniciativy fyzické osoby se zkušenostmi především z publikační činnosti. Zakladatel Archivu je však především fanouškem českého hokeje a částečně i sběratel hokejových dokumentů a nejrůznějších artefaktů, spojených s ledním hokejem. Spojení všech těchto zájmů a aktivit vedlo až ke vzniku myšlenky na platformu, kde by se takové dokumenty, tedy především fotografie, novinové články, publikace a bulletiny, soustřeďovaly pro potřeby ostatních hokejových fanoušků i profesionálních publicistů.
Hlavní cíl Archivu českého hokeje, je, v souladu s jedním z cílů Českého svazu ledního hokeje, propagace českého ledního hokeje. Archiv českého hokeje tak činí slovem i obrazem, především několika stovkami tisíc zpráv, komentářů a výsledkových servisů ze zápasů reprezentačních týmů a mužstev nejvyšší soutěže. Významný podíl na obsahové části Archivu českého hokeje má i fotografická část, obsahující několik desítek tisíc fotografií, ilustrujících hokej reprezentační i souboje týmu nejvyšší soutěže a jejich jednotlivé aktéry.
Vzniká tak v českých poměrech unikátní archiv textových a obrazových dokumentů, který je průběžně doplňován a aktualizován, a to i díky spolupráci se Síní slávy českého hokeje, Českým olympijským výborem, jednotlivými kluby českého hokeje, jejich hráči i nejrůznějšími institucemi a spolky. Jeho úplné naplnění je záležitostí na několik let soustavné práce, trvalé získávání a zpracování nově získaných dokumentů, přibližujících více či méně vzdálenou historii českého hokeje, která se začala psát v zimě přelomu let 1908/09 a skončila prozatím včerejšími zápasy a dnešními referáty o nich.
Zajímá tě, kdo se vlastně skrývá za možná pro někoho zavádějícím názvem Archiv českého hokeje? A jak vůbec projekt i jeho název vznikl? Kdo tvoří všechny ty hráčské profily, doplňuje statistiky, fotky a články? Jsou to konkrétní lidé, nebo je v pozadí přímo nějaká instituce?
Odpověď je celkem jednoduchá. Archiv není nijak propojen s hokejovým svazem, a právě proto má ve svém názvu, který snad přesně vystihuje i jeho obsah, uvedeno český hokej s malým počátečním písmenem u přídavného slova. Jak určitě víš, termín Český hokej má zaregistrován Český svaz ledního hokeje jako svou ochrannou známku, a tudíž toto označení nesmí používat nikdo jiný. Jinak tomu je u běžného spojení přídavného a podstatného jména s oběma malými počátečními písmeny. Takže teď už víš, že za Archivem českého hokeje nestojí hokejový svaz, ale ani žádná jiná instituce, i když s několika již spolupracuje, a jejich počet se bude snad stále zvyšovat. Především o hokejové kluby, muzea a archivy, obecní, okresní i krajské orgány samosprávy. Každopádně Archiv českého hokeje je neziskovým a nekomerčním projektem soukromé osoby a jeho dobrovolných spolupracovníků, které spojuje láska k českému lednímu hokeji. Takže kdo vlastně Archiv založil, a kdo jej v okamžiku jeho zrodu na poli internetu tvoří?
Archiv českého hokeje jsem založil v lednu 2020, jmenuji se Jiří Stránský (nar. 1963), a jsem autor desítky publikací s hokejovou tématikou (Historie NHL 1917 – 1993, Historie NHL 1917 – 1997, Kronika NHL, Hvězdy NHL, Historie československého a českého hokeje 1908 – 1999, Brankáři – hokejové hvězdy světa, Český hokej 45 let v NHL, LTC Praha – historie legendárního hokejového klubu, Slavia Praha 120 let, Maska – historie používání laminátových masek v československém hokeji), ale jinak jsem především amaterský hokejový publicista, který v posledním čtvrtstoletí působil i v několika profesionálních redakcích hokejových periodik. O hokej se zajímám od roku 1972, a to jak pasivně, jako fanoušek, amatérský historik a statistik, tak i aktivně. Jako hokejový brankář jsem to „dotáhnul“ ve své kariéře až na post týmové dvojky (část kariéry i brankář číslo 1!!) nejmenovaného klubu 4. skupiny pražské odborářské soutěže, kde jsem působil téměř dvě desetiletí, až do roku 2006. Dvě sezony jsem působil jako trenér brankářů žákovského týmu Sokola Žižkov. Moji hráčskou „kariéru“ definitivně ukončily zdravotní problémy v roce 2008.
Od roku 1994 jsem publikačně činný, a s výjimkou výše uvedených knižních titulů jsem krátce působil i v redakcích několika periodik. V roce 1995 jsem založil a vedl redakci čtrnáctideníku Hokej revue, který však vyšel jen ve čtyřech číslech. O čtyři roky později jsem začal spolupracovat s redakcí slovenského měsíčníku Hokej, ale bohužel se nenaplnily plány vydavatele o ryze české mutaci tohoto slovenského titulu, a proto jsem přijal nabídku stát se zástupcem šéfredaktora redakce začínajícího titulu Pro Hockey. V redakci jsem z osobních důvodů ukončil činnost po třech měsících. Krátce jsem pak ještě externě spolupracoval s vydavatelem slovenského měsíčníku Náš Hokej.
Původním impulsem k vytvoření Archivu českého hokeje byla snaha o uspořádání vlastního archivu novinových výstřižků, časopisů, publikací, fotografií a dalších materiálů, a odtud byl jen krok k rozšíření původního záměru o nově získané dokumenty. Ochota prvních oslovených hráčů i klubů, a především množství jimi zapůjčených materiálů, bylo nad síly jediného člověka, a tak vznikla potřeba vytvoření týmu spolupracovníků, kteří by převzali část povinností spojených s přípravou a získáváním i zpracováním zapůjčených materiálů. Původní tým tvořily více než tři desítky hokejových fanoušků, ale při přípravě všech potřebných kategorií, složek a podsložek, došla většině členů týmu trpělivost, a na konci června tak mohu počítat jen s torzem původního týmu, který ale, jak alespoň pevně věřím, bude dobrým základem budoucího týmů neformálních a ryze dobrovolných spolupracovníků. Jejich hlavní „pracovní“ náplní by mělo být především kontaktování jednotlivých bývalých i současných hráčů s cílem zapůjčení archivních materiálů spojených s kariérou každého z hokejistů. S těmito materiály, především tedy s fotografiemi a nejrůznějšími tiskovinami, se pak budeš moci seznámit na profilové stránce každého z hráčů a jejich složkách
TÝM ARCHIVU ČESKÉHO HOKEJE ROZHODNĚ NENÍ NIJAK POČETNÝ, A PROTO VYZÝVÁME VŠECHNY NADŠENÉ FANOUŠKY ZE VŠECH KOUTŮ REPUBLIKY, POKUD MAJÍ ZÁJEM, A CHTĚJÍ SE PODÍLET NA VZNIKU STRÁNEK ARCHIVU ČESKÉHO HOKEJE, ABY SE PŘIHLÁSILI EMAILEM NA ADRESE
redakce@archivceskehohokeje.cz.