O nás

Archiv českého hokeje je projektem vzniklým z iniciativy fyzických osob se zkušenostmi především z publikační činnosti. Zakladatelé Archivu jsou však především fanoušky českého hokeje a částečně i sběrateli hokejových dokumentů a nejrůznějších artefaktů, spojených s ledním hokejem. Spojení všech těchto zájmů a aktivit vedlo až ke vzniku myšlenky na platformu, kde by se takové dokumenty, tedy především fotografie, novinové články, publikace a bulletiny, soustřeďovaly pro potřeby ostatních hokejových fanoušků i profesionálních publicistů.
Hlavní cíl Archivu českého hokeje, je, v souladu s jedním z cílů Českého svazu ledního hokeje, propagace českého ledního hokeje. Archiv českého hokeje tak činí slovem i obrazem, především několika stovkami tisíc zpráv, komentářů a výsledkových servisů ze zápasů reprezentačních týmů a mužstev nejvyšší soutěže. Významný podíl na obsahové části Archivu českého hokeje má i fotografická část, obsahující několik desítek tisíc fotografií, ilustrujících hokej reprezentační i souboje týmu nejvyšší soutěže a jejich jednotlivé aktéry.
Vzniká tak v českých poměrech unikátní archiv textových a obrazových dokumentů, který je průběžně doplňován a aktualizován, a to i díky spolupráci se Síní slávy českého hokeje, Českým olympijským výborem, jednotlivými kluby českého hokeje, jejich hráči i nejrůznějšími institucemi a spolky. Jeho úplné naplnění je záležitostí na několik let soustavné práce, trvalé získávání a zpracování nově získaných dokumentů, přibližujících více či méně vzdálenou historii českého hokeje, která se začala psát v zimě přelomu let 1908/09 a skončila prozatím včerejšími zápasy a dnešními referáty o nich.
Zajímá tě, kdo se vlastně skrývá za možná pro někoho zavádějícím názvem Archiv českého hokeje? A jak vůbec projekt i jeho název vznikl? Kdo tvoří všechny ty hráčské profily, doplňuje statistiky, fotky a články? Jsou to konkrétní lidé, nebo je v pozadí přímo nějaká instituce?
Odpověď je celkem jednoduchá. Archiv není nijak propojen s hokejovým svazem, a právě proto má ve svém názvu, který snad přesně vystihuje i jeho obsah, uvedeno český hokej s malým počátečním písmenem u přídavného slova. Jak určitě víš, termín Český hokej má zaregistrován Český svaz ledního hokeje jako svou ochrannou známku, a tudíž toto označení nesmí používat nikdo jiný. Jinak tomu je u běžného spojení přídavného a podstatného jména s oběma malými počátečními písmeny. Takže teď už víš, že za Archivem českého hokeje nestojí hokejový svaz, ale ani žádná jiná instituce, i když s několika již spolupracujeme, a doufáme, že se jejich počet bude stále zvyšovat. Především o hokejové kluby, muzea a archivy, obecní, okresní i krajské orgány samosprávy. Každopádně Archiv českého hokeje je neziskovým a nekomerčním projektem soukromých osob, které spojuje láska k českému lednímu hokeji. Takže kdo vlastně Archiv založil, a kdo jej v okamžiku jeho zrodu na poli internetu tvoří?

Jiří Stránský
Archiv českého hokeje založil v lednu 2020 Jiří Stránský (nar. 1963), autor desítky publikací s hokejovou tématikou (Historie NHL 1917 – 1993, Historie NHL 1917 – 1997, Kronika NHL, Hvězdy NHL, Historie československého a českého hokeje 1908 – 1999, Brankáři – hokejové hvězdy světa, Český hokej 45 let v NHL, LTC Praha – historie legendárního hokejového klubu, Slavia Praha 120 let, Maska – historie používání laminátových masek v československém hokeji), ale jinak amaterský hokejový publicista, který v posledním čtvrtstoletí působil i v několika profesionálních redakcích hokejových periodik. O hokej se zajímá od roku 1972, a to jak pasivně, jako fanoušek, amatérský historik a statistik, tak i aktivně. Jako hokejový brankář to „dotáhnul“ ve své kariéře až na post týmové dvojky (část kariéry i brankář číslo 1!!) nejmenovaného klubu 4. skupiny pražské odborářské soutěže, kde působil téměř dvě desetiletí, až do roku 2006. Dvě sezony působil jako trenér brankářů žákovského týmu Sokola Žižkov. Jeho hráčskou „kariéru“ definitivně ukončily zdravotní problémy v roce 2008.
Původním impulsem k vytvoření Archivu českého hokeje byla snaha o uspořádání vlastního archivu novinových výstřižků, časopisů, publikací, fotografií a dalších materiálů, a odtud byl jen krok k rozšíření původního záměru o nově získané dokumenty. Ochota prvních oslovených hráčů i klubů, a především množství jimi zapůjčených materiálů, bylo nad síly jediného člověka, a tak vznikla potřeba vytvoření týmu spolupracovníků, kteří by převzali část povinností spojených s přípravou a získáváním i zpracováním zapůjčených materiálů. Zatímní tým tvoří více než tři desítky hokejových fanoušků, které si teď představíme.


Z fanoušků především extraligových týmů tak vznikl tým lidí, kteří se dříve většinou ani neznali, a do dne startu webu Archivu se nikdy společně nesešli. Přesto se snaží pro tebe zaplnit obsah Archivu co nejzajímavějšími dokumenty a příspěvky. Oslovují bývalé i současné hráče klubů ve svém okolí, stejně jako zástupce svých oblíbených klubů, aby získali nejrůznější zajímavé dokumenty a především fotografie, které ti připomenou nebo dokonce představí hráče a kluby známé i neznámé. Ale současně pro tebe připravují i nové složky, které snad zatraktivní stránky Archivu nejen tobě, ale i pro další hokejové fanoušky. A teď už tedy ke konkrétním jménům členů týmu Archivu.
Luboš Zetek
Luboš Zetek
Nejpočetnější mikrotým tvoří fanoušci Litvínova, konkrétně tedy Luboš Zetek (1956), Standa Sentenský (1947) a Vítek Žemlička (2002). Luboš se Standou jsou opravdu dlouholetými fanoušky především litvínovského týmu, ale přejí i týmům z Chomutova, Mostu a vlastně celého severočeského regionu. Oba, už s ohledem na svůj věk, patří mezi fanoušky Vervy ke známým postavám, a i proto si od jejich spolupráce, té jejich vzájemné, s kluby, a především i s Archivem, slibujeme skutečně bohaté příspěvky. Jako zasloužilí penzisté snad k tomu budou mít dostatek času, a především pevné zdraví a bystrou mysl!
Standa Sentenský
Standa Sentenský
Vítek Žemlička
Benjamínek mezi litvínovskými fanoušky, Vítek, si ještě pamatuje první zápas, který viděl naživo, po více než padesáti letech od Lubošovy premiéry v roce 1960, jím byl pro Vítka 22. listopadu 2011 souboj Vervy se Zlínem. Od sezony 2014/15 si začal více všímat činnosti rozhodčích, a tato záliba jej vlastně přivedla i do týmu Archivu, kde inicioval, a bude mít především na starosti, sekci věnovanou rozhodčím nejvyšší soutěže a také sekci určenou trenérům týmů nejvyšší soutěže. Po maturitě, která jej čeká na jaře letošního roku (2021), snad najde především dobré zaměstnání, které mu vedle dostatku financí přinese i pracovní pohodu, ale přitom mu nevezme chuť, elán a čas na spolupráci s Archivem.
Dva zástupce má v týmu Archivu jihočeský hokej, který patří k tradičním baštám českého hokeje a účastníkům nejvyšší soutěže. Dvojici dlouholetých hokejových fanoušků tvoří budějcký Patrik Krejčí (1975) a zástupce Strakonic, Michal Král (1988). Patrik přičichnul k hokeji nejprve jako brankář žákovského týmu z Horní Plané, ale dnes je mezi hokejisty znám především jako fotograf HC David Servis České Budějovice, a současně fotograf webu jchokej.cz, mapující aktivity snad všech klubů jihočeského hokeje. V posledních letech se stal i zarputilým sběratelem hokejových autogramů a selfie se slavnými hráči. Michal je správcem webu strakonických hokejistů, ale to mu nijak nebrání, aby fandil i jiným jihočeským klubům, tedy pokud jeho hráči právě nestojí na opačné straně hřiště.
Patrik Krejčí
Pavel Poklop
Jaroslav Šťastný
Martin Schoř
Radim Novotný
Antonín Lacký
Vojtěch Čihař
Rostislav Klapetek
Petr Čikara
Početný, konkrétně tříčlenný, je mikrotým, který má v „referátu“ druhý nejstarší klub české hokejové historie, Spartu Praha. Tvoří jej vedle Jirky Stránského i František Tikal (1976) a Pavel Prokop (1980). Franta je vnukem dlouholetého reprezentanta stejného jména, a synem nástupce legendárního sparťanského kapitána. Přestože se to v jeho rodině jen hemží hokejisty (otec, strýcové, děda a prastrýc), sám Fanda hokej nikdy závodně nehrál, ale je dlouholetým hokejovým fandou s malým „f“, a jeho jméno mu i dnes otevírá mnohá sparťanská srdce. Pavel nebydlí v Praze, ale jeho fanouškovské srdce patří pražskému klubu zcela, i když se mu věnuje především na dálku, a od stolu. Zaměřuje se totiž především na nejrůznější individuální a týmové statistiky.
Své sympatie nedělí mezi žádné soupeře ani plzeňský patriot Jarda Šťastný (1976), který přitom přeje úspěch i ostatním klubům ze Západočeského regionu. Hokeji se pasivně věnuje od poloviny osmdesátých let, a jako u mnoha jeho vrstevníků, byl i pro něj předělem pražský šampionát z roku 1985.
Hradecký hokej budou pro Archiv sledovat Pavel Tureček (1975), který je uznávaným hokejovým historikem, z jehož pera je i publikace mapující hokejové dění v celé oblasti okolí Hradce. 
Především historii se věnuje i jičínský Martin Schoř (1973), který sice pracuje v Mladé Boleslavi, ale jeho hokejové srdíčko patří klubu LTC Praha a době, kdy tento klub v českém hokeji působil. Jeho vlastní hokejová kariéra skončila krátkým působením v brance jičínského týmu starších žáků, ale o to víc se věnuje činnostem spojeným s hokejem, tedy sbírání kartiček, fotografií a podpisů.
Ani další fanoušek, který bude pro Archiv sledovat především tým z Vítkovic, nepochází, a ani nežije ve městě, kde působí jeho oblíbený klub. Jaromír Kruml (1982) to má ze Zruče nad Sázavou poměrně z ruky, ale co se dá dělat, srdci neporučíš…
Archiv českého hokeje má ve svém týmu i příznivce klubů z nižších soutěží, konkrétně z Jihlavy, Kladna, Kopřivnice, Šumperka, Opavy, Prahy, Litoměřic, Znojma a Chomutova. Jihlavský hokej má své příznivce i daleko za hranicemi republiky, ale pro potřeby Archivu bude přispívat tuzemský zástupce, Radim Novotný (1982). Především z vyprávění zná slavné roky klubu svého srdce i Radek Černý (1973), který má v týmu na starost kontakt s klubem a hráči Kladna, a pochopitelně i celého na hokejovou historii tolik bohatého regionu. Městem bohaté hokejové historie je i severomoravská Kopřivnice, kde především v sedmdesátých a osmdesátých letech působila celá řada skvělých hokejistů na sklonku své kariéry. Nejen o těchto hráčích bude shánět informace synovec vynikajícího českého brankáře šedesátých let, Antonín Lacký (1959). Ještě nedávno extraligový Chomutov je rovněž městem s bohatou hokejovou tradicí, ze které překvapivě hodně pamatuje další člen týmu Archivu, Vojta Čihař (1962), dlouholetý fanoušek severočeského klubu. Spolu s ním tvoří tým, věnující se kromě samotného chomutovského i hokeji v celém regionu, také Jaroslav Jelínek (1989) a Lukáš Andrle ( 1988).
Hokej v severomoravském Šumperku sleduje pro všechny fanoušky Archivu českého hokeje Martin Skokan, zatímco v Opavě, městě, kde působil i jeden z účastníků prvního ročníku nejvyšší soutěže, bude s klubem i hráči komunikovat Rosťa Klapetek (1972), v jehož rodině najdeme jak prvoligového hráče, tak i uznávaného rozhodčího. Také litoměřický člen týmu, Petr Brodil (1947), se může pochlubit dlouholetou hokejovou minulostí především jako aktivní hráč a později trenér a funkcionář litoměřického armádního hokeje. Všeobecnými statistikami se bude zabývat vášnivý hokejový historik Honza Přibyl (1978).
Představení týmu Archivu českého hokeje jsme zahájili v Praze, a tady jej také zakončíme. Kontakty mezi Archivem a klubem svého srdce, Slavií, bude udržovat Petr Čikara (1981), v dobách extraligového účinkování vršovického týmu jeden z jeho organizačních pracovníků. A konečně posledním členem týmu v tomto představení je jeho nejmladší člen Lukáš Jedlan (2002), který bude mít na starosti statistiky a současně bude získávat a doplňovat skeny zapůjčených negativů i novinových výstřižků, a bude vlastně jakýmsi technikem Archivu.
Telefonické kontakty na jednotlivé členy týmu, které můžeš oslovit především pro spolupráci v dané oblasti, klubu nebo regionu, najdeš v sekci Kontakty, ale protože většina z členů týmu chodí běžně do práce nebo do školy, používej raději uvedený kontakt elektronické pošty jednotlivého člena týmu nebo na všeobecnou adresu redakce týmu.
Tým Archivu českého hokeje je možná na první pohled dostatečně početný, ale protože většinou můžeme věnovat Archivu jen svůj volný čas po práci nebo studiu, je nás žalostně málo. Proto vyzýváme všechny nadšené fanoušky ze všech koutů republiky, pokud mají zájem, a chtějí se podílet na vzniku stránek Archivu českého hokeje, aby se přihlásili emailem na adrese 
redakce@archivceskehohokeje.cz.
Michal Král
František Tikal
Pavel Tureček
Radek Černý
Martin Skokan
Petr Brodil
Jan Přibyl
Lukáš Jedlan
© 2021 Archiv Českého hokeje. Všechna práva vyhrazena.
Zásady ochrany osobních údajů
Archiv českého hokeje