Tým Čech na mistrovství Evropy 1911 - 1914

Vážený hokejový fanoušku, vítej na stránce, která ti dá vybrat mezi významnými reprezentačními turnaji období, které bylo počátečním jak pro český hokej, tak i pro mezinárodní hokejové hnutí, jehož byl hokej v české části Rakousko – uherského mocnářství zakládajícím členem.

LIHG uspořádal v době do prvního světového válečného konfliktu celkem pět turnajů o titul nejlepšího týmu Evropy, a tým Čech byl účastníkem kvarteta turnajů. Z dnešního pohledu se asi bude zdát úsměvné, pokud měření sil maximálně čtveřice účastníků nazýváme turnajem, ale celé toto období a vlastně všechny evropské šampionáty, byly plné zvláštností a paradoxů. Tím nejzákladnějším je fakt, že ani jednoho z pětice turnajů se neúčastnil tým, který by reprezentoval zakládající zemi LIHG, tedy Francii, ale její zástupce se přitom pravidelně, a i velmi aktivně, podílel na zasedáních svazu. Druhým paradoxem je nepochybně skutečnost, že se dalších turnajů neúčastnil první evropský šampion z roku 1910, tým Velké Británie . S tím je ostatně spojena i další zvláštnost, kterou byla málo mediálně prezentovaná účast pátého týmu na turnaji v Les Avants. Oním pátým účastníkem byli kanadští studenti univerzity v Oxfordu, tým Oxford Canadiens, kteří měli původně reprezentovat svou domovinu, v té době ještě součást britského impéria. První turnaj tak mohl být současně i prvním světovým šampionátem, ale kongres LIHG nakonec start hráčů země, která nebyla členem Ligy, nepovolil. Mladíci z britských zámořských kolonií se nicméně turnaje mimo soutěž zúčastnili, a čtveřici svých soupeřů ve všech zápasech jednoznačně přehráli.

Dalším, poměrně velmi známým, paradoxem, byla už samotná účast týmu Čech, které v té době nebyly samostatným státním útvarem, což se ostatně nezměnilo až do roku 1918. Ale jak víme, ve výrazných úspěších to českým hokejistům nezabránilo, a po pěti turnajích si ze čtyř účastí odvezli čeští hráči tři tituly, včetně anulovaného turnaje z roku 1912, a jednu stříbrnou pozici. Tradici evropských šampionátů, a tedy i účasti samostatného českého týmu, přerušil v roce 1915, kdy se mělo hrát v Praze, světový válečný konflikt.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři