Tým RČS na ME, MS a ZOH 1920 - 1939

Vážený hokejový fanoušku, vítej na stránce, která ti dá vybrat mezi významnými reprezentačními turnaji období, které bylo obdobím tzv. první republiky, oficiálně tedy Republiky Československé (RČS). Mladá republika řešila, jako ostatně celá nově po válce rozdělená Evropa, celou řadu jiných problémů, a první měsíce to dokonce vypadalo, jako by se na lední hokej zapomnělo. Nezapomínejme, že v té době byl stále minimálně stejně oblíbený i bandy hokej s míčkem a také hokej pozemní. Pozemní hokej byl mimochodem populárním doplňkovým letním sportem většiny hokejistů ledních, kteří ostatně v zimním období nepohrdli ani bandy. A i proto patřily všechny zmíněné varianty hokeje pod jedinou zastřešující organizaci československého hokejového hnutí.
Období Republiky Československé je charakteristické dominancí pražských hokejových klubů, jejichž hráči tvořili absolutní většinu v sestavách národního týmu, který i po skončené válce patřil mezi absolutní evropskou špičku, která se pravidelně mohla měřit i s nejlepšími amatérskými týmy Kanady a USA, novými poválečnými členy LIHG a účastníky olympijských her a pravidelně konaných světových šampionátů.
Pro český, potažmo československý, lední hokej byly v tomto období asi nejpodstatnějšími událostmi především dva mezinárodní turnaje, které si získaly velkou popularitu. Mistrovství Evropy roku 1925, které se mělo původně konat na letenských kluzištích, bylo po nucené dislokaci na Slovensko jednou z prvních sportovních akcí evropského významu, kterou hostila mladá republika. Přípravy pražského pořadatelství prakticky zcela vytlačily z oblasti veřejného zájmu bandy hokej, minimálně v jeho zimní variantě, zatímco slovenské pořadatelství se ukázalo být absolutním úspěchem ledního hokeje v té části země, kde až doposud tato forma hokeje prakticky neexistovala.
Druhou velevýznamnou událostí, která ovlivnila významným způsobem vývoj ledního hokeje v Československu, bylo pořádání světového šampionátu na nově zbudovaném zimním stadionu na pražské Štvanici. Světových událostí nepořádala republika zase tolik, aby snad českým a slovenským fanouškům sportu zevšedněla, což jen podpořily rozhlasové reportáže ze šampionátu.
Tyto dva mezníky, spolu s již zmíněným otevřením kluziště s umělým ledem v roce 1932, a pořadatelstvím dalšího světového šampionátu v roce 1938, přinesly českému, a speciálně pražskému hokeji dostatek potencionálních podporovatelů, i adeptů hry z řad dospívající mládeže, ale následující celosvětový konflikt znemožnil mimo jiné i další rozvoj mezinárodních styků českého hokeje, na začátku války nepochybně jednoho z top týmů evropského hokeje, o čemž se dostatečně přesvědčíš v jednotlivých dokumentech jednotlivých sezon.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři