Veteránské reprezentace

Vážený hokejový fanoušku, vítej ve složce věnované zápasům veteránských reprezentačních výběrů. Historie veteránské reprezentace se sice datuje již do konce třicátých let minulého století, kdy v těžkých časech okupace vyrážel po českém venkově tým složený především z bývalých hráčů LTC Praha a reprezentace, na čele s pány Pekou, Pušbauerem a Hromádkou. Někdejší hvězdy českého hokeje se tak snažily především obohatit své zásoby o nedostatkové potraviny, a i proto můžeme jen stěží tyto aktivity považovat za plnohodnotnou reprezentaci. Nicméně ani po skončené válce se nikdo nepokusil na tyto snahy bývalých hráčů navázat, možná i proto, že po skončení své amatérské kariéry se každý musel začít snažit o kariéru v civilním zaměstnání, a na hokejové akce už nebyl čas.

O skutečné veteránské reprezentaci se dá seriozně mluvit teprve od počátku devadesátých let, kdy základ týmu tvořili hráči týmů mistrů světa let sedmdesátých a osmdesátých, a tyto výběry tak reagovaly na poptávku fanoušků, kteří chtěli vidět znovu na ledě své někdejší idoly. Zhruba od stejné doby se datuje i účast českého týmu na turnajích, které mnohdy jejich organizátoři označili jako veteránské mistrovství světa.

V přiložených složkách se seznámíš s hráči, kteří ve veteránských výběrech nastoupili k mezistátním zápasům, s nimiž se ostatně seznámíš také. Relativně bohatou je složka s fotografiemi ze zápasů veteránských reprezentačních týmů, ale redakce přesto žádá samotné hráče i ostatní majitele dokumentů a fotografií z veteránských zápasů o jejich zapůjčení k digitalizaci.

© 2022 Archiv českého hokeje. Všechna práva vyhrazena.
Zásady ochrany osobních údajů
Archiv českého hokeje