Veteránské reprezentace

Vážený hokejový fanoušku, vítej ve složce věnované zápasům veteránských reprezentačních výběrů. Historie veteránské reprezentace se sice datuje již do konce třicátých let minulého století, kdy v těžkých časech okupace vyrážel po českém venkově tým složený především z bývalých hráčů LTC Praha a reprezentace, na čele s pány Pekou, Pušbauerem a Hromádkou. Někdejší hvězdy českého hokeje se tak snažily především obohatit své zásoby o nedostatkové potraviny, a i proto můžeme jen stěží tyto aktivity považovat za plnohodnotnou reprezentaci. Nicméně ani po skončené válce se nikdo nepokusil na tyto snahy bývalých hráčů navázat, možná i proto, že po skončení své amatérské kariéry se každý musel začít snažit o kariéru v civilním zaměstnání, a na hokejové akce už nebyl čas.

O skutečné veteránské reprezentaci se dá seriozně mluvit teprve od počátku devadesátých let, kdy základ týmu tvořili hráči týmů mistrů světa let sedmdesátých a osmdesátých, a tyto výběry tak reagovaly na poptávku fanoušků, kteří chtěli vidět znovu na ledě své někdejší idoly. Zhruba od stejné doby se datuje i účast českého týmu na turnajích, které mnohdy jejich organizátoři označili jako veteránské mistrovství světa.

V přiložených složkách se seznámíš s hráči, kteří ve veteránských výběrech nastoupili k mezistátním zápasům, s nimiž se ostatně seznámíš také. Relativně bohatou je složka s fotografiemi ze zápasů veteránských reprezentačních týmů, ale redakce přesto žádá samotné hráče i ostatní majitele dokumentů a fotografií z veteránských zápasů o jejich zapůjčení k digitalizaci.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři