Zápasy reprezentačního A týmu

Vážený hokejový fanoušku, vítej ve složce věnované především zápasům prvního reprezentačního týmu. Oficiální statistiky ČSLH evidují pouze přátelské a mistrovské zápasy mezi reprezentačními týmy jednotlivých zemí, ale český a československý reprezentační tým sehrál ve své historii celou řadu mezinárodních zápasů s klubovými týmy zahraničních lig, případně s výběry měst, a nemálo bylo i zápasů, které A tým reprezentace odehrál s B týmy zahraničních soupeřů. A zapomínat nesmíme samozřejmě ani na přípravné zápasy prvního reprezentačního týmu s mužstvy domácích soutěží, případně s dalšími tuzemskými reprezentačními výběry.

Díky databázi výstřižků a novinových zpravodajství se Archivu českého hokeje daří postupně doplňovat statistiky oficiálních zápasů i o tyto neoficiální zápasy, z nichž mnohé svým průběhem, významem a výsledkem předčily zápasy oficiální.

Ve dvou složkách najdeš zápasy oficiální i ty neoficiální, a stejně tak tomu bude i u všech statistik hráčských.

Ve složce zápasů oficiálních najdeš navíc i podsložky významných evropských a světových turnajů, jako byly v šedesátých letech kanadské "Turnaje století", nebo později moskevské Izvestije, pražské Poháry Rudého práva, Canada Cupy a World Cupy nebo v posledních letech turnaje Euro Hockey Tour. Bohužel v posledních dekádách prakticky vymizely neoficiální zápasy, včetně těch tréninkových, kdy se proti národnímu týmu postavil některý z týmů nejvyšší soutěže, a nesetkáváme se ani s tréninkovými zápasy dvou reprezentačních sestav, ve kterých by hráči obou týmů v přímém souboji bojovali o své místo v týmu pro světový šampionát.

Velmi chudinkou je bohužel i fotogalerie z jednotlivých neoficiálních zápasů, a i proto chceme požádat všechny majitele negativů nebo fotografií z neoficiálních zápasů prvního reprezentačního týmu o zapůjčení takových materiálů pro jejich digitalizaci a uchování pro následující generace hokejových fanoušků.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři