Historie před ligou – 1909 – 1936

Milý hokejový fanoušku, vítej na stránce, která je rozcestníkem pro další informace o období před vznikem celostátní soutěže, tedy o historii domácích soutěží, turnajů, ale i jednotlivých zápasů, které v době před výstavbou zimního stadionu s umělým ledem byly mnohdy jedinou možností vzájemné sportovní konfrontace aktivních hráčů ledního, tedy kanadského, hokeje.

Podle zobrazených ikon vidíš, že si můžeš ve svém bádání po historii před založením nejvyšší soutěže vybrat z několika dalších složek, které ti odděleně přiblíží průběh jednotlivých sezon, které trvaly v jednotlivých regionech jen tak dlouho, jak dovolily rozmary počasí. A třebaže nás naši otcové a dědové přesvědčují o tom, že v dobách jejich mládí byly zimy tuhé a dlouhé, podle dobového tisku to byla mnohdy stejná loterie, jako dnes. Všeobecně jsou asi nejpočetnější a z badatelského pohledu nejatraktivnější složky věnované právě dennímu tisku, kde najdeš soubory pdf s označením data vydání s výstřižky ze všech dostupných zdrojů, tedy tisku celostátního, ale i regionálního. Přesto nebo spíš právě proto uvítáme doplnění především z regionálních zdrojů, stejně jako chybějící vydání titulů celostátních.

Atraktivní složkou jsou u každé sezony i fotogalerie, kde se ale ne vždy podařilo přesně datovat vznik fotografie nebo identifikovat vyobrazené hráče. Žádáme proto všechny majitele negativů a originálních fotografií o jejich zapůjčení k digitalizaci, stejně jako všechny historiky o pomoc při identifikaci hráčů a datování snímků.

Třetí složkou, kterou najdeš zde, i u každé sezony, je složka věnovaná jednotlivým klubům, které se v daném období představily. Budeš mít možnost trochu blíže se seznámit s hráči, kteří v tomto období působili v tom kterém klubu, a uvidíš zde i veškeré získané klubové předměty z každé sezony.

Poslední složka období obsahuje nejrůznější statistiky, jak týmové, tak i hráčské. Pochopitelně, že statistiky více než skromné, což ostatně odpovídá všeobecně malé publicitě, kterou měly zápasy mezi tuzemskými kluby v tehdejším tisku. Situace se zlepšila až po vzniku klubu LTC Praha a především po jejich pravidelných úspěších na mezinárodním fóru, ale o tom se už více dozvíš v kategorii Klubová reprezentace.

VYZÝVÁME VŠECHNY HISTORIKY A STATISTIKY VŠECH HOKEJOVÝCH KLUBŮ A ODDÍLŮ, AŤ UŽ PROFESIONÁLNÍ NEBO RYZE AMATERSKÉ, KTEŘÍ MAJÍ ZÁJEM PODÍLET SE NA SJEDNOCENÍ STATISTIK LIGOVÝCH I REPREZENTAČNÍCH, ABY KONTAKTOVALI REDAKCI ARCHIVU

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři