Reprezentace

Vážený hokejový fanoušku, vítáme tě na stránce rozcestníku Reprezentace Archivu českého hokeje. Při vyslovení pojmu reprezentace si mnozí představí především seniorský A tým, který náš hokej reprezentuje na nejvyšší úrovni, především na každoročních původně evropských, později světových šampionátech, a poté i na olympijských hrách. Současný reprezentační tým se v posledních letech účastní i pravidelných turnajů Euro Hockey Tour, World Cupu a jiných přípravných turnajů, kde se vždy utkává s prvními reprezentačními výběry jiných hokejově vyspělých zemí.

Historie hokejové reprezentace však sahá až do roku 1909, kdy se coby reprezentant českého hokeje představil posílený tým bandy hokejistů pražské Slavie. Jako by tím naši předkové položili základ praxi, při níž český hokej nereprezentovali jen ti nejlepší hráči země. Vedle oficiálních mezistátních zápasů reprezentovaly český hokej dlouhé roky i nejrůznější výběry v nejrůznějších mezinárodních zápasech i turnajích s mezinárodní účastí. Této čestné povinnosti se v dlouhé historii českého hokeje zhostil neméně dlouhý zástup týmů především dvou nejvyšších soutěží, stejně jako nejrůznější výběry. A nezastupitelné místo v historii českého hokeje měly, mají a snad i nadále budou mít výběry juniorských věkových kategorií, akademické výběry nebo rezervní reprezentační výběry, tzv. B tým.

V menu této složky tak najdeš nejen složku prvního reprezentačního týmu, tedy A tým, ale i všech dalších výše zmíněných výběrů a týmů, které svými výkony na mezinárodním ledě prezentovaly vysokou úroveň českého ledního hokeje. Ve složce A týmu pak najdeš odkazy na všechny turnaje o titul mistra Evropy, mistra světa, olympijského vítěze a dalších významných turnajů typu Turnaje století, Canada Cup, Pohár Izvestijí, World Cup nebo Euro Hockey Tour. A najdeš tu pochopitelně i veškeré statistické údaje jednotlivých zápasů a turnajů, stejně jako statistiky jednotlivých reprezentantů týmů československých i českých. Složky, které jsou v tuto chvíli naplněny obsahem, se ti zobrazují při přejetí myší na kategorii Reprezentace v hlavním menu.

Ve složce označené jako B tým najdeš všechny zjištěné zápasy, které sehrály záložní reprezentační výběry a týmy akademické reprezentace, včetně statistik všech takových zápasů i všech hráčů. Složka Junioři je pochopitelně věnována zápasům a statistikám juniorských týmů počínaje týmem šestnáctiletých až po tým dvacítek, které mají v posledních letech největší prestiže mezi všemi juniorskými kategoriemi. Nezapomeneme ani na reprezentaci veteránskou a svou samostatnou složku má i reprezentace klubová. Vzhledem k nižšímu zájmu médií jsou tyto kategorie doplněny poměrně malým množstvím fotografií.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři