Oficiální zápasy reprezentačního týmu

Vážený hokejový fanoušku, vítej ve složce věnované oficiálním zápasům prvního reprezentačního týmu. Oficiálními zápasy jsou takové přátelské a mistrovské zápasy ve kterých se utkaly reprezentační týmy jednotlivých zemí.

Český a československý reprezentační tým sehrál ve své historii dlouhou řadu mezinárodních zápasů s tradičními i spíše exotickými soupeři. V prvních dekádách existence hokejové reprezentace byly možnosti vzájemného utkávání se limitovány především finančními možnostmi jednotlivých hokejových svazů a jejich reprezentačních týmů, díky kterým se ani v dobách, kdy mezinárodní hokejová federace čítala jen několik členů, nedokázali sejít všichni k společnému měření sil. To byla především situace před I. světovou válkou. V období po jejím skončení a osamostatnění se mnoha národů a tedy i vzniku jejich hokejových svazů, se sice rozšířil počet členů mezinárodní hokejové rodiny, ale současně se výrazně rozšířily výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

Přestože české a moravské kluby nemohly spoléhat na příznivé klimatické podmínky, jaké mohli ve svých zemích využívat hokejisté mnoha evropských zemí, dokázali se čeští hokejisté udržet na špičce v hodnocení evropských zemí až do vypuknutí druhého celosvětového válečného konfliktu. Po jeho skončení došlo k výraznému sblížení evropského a zámořského hokeje, za což nejen celosvětový hokej vděčil rozvoji letecké civilní dopravy. Zatímco v předválečných letech putovaly zámořské týmy na svá evropská turné mnoho dní v nepohodě námořní dopravy, což bylo samozřejmě výrazně limitujícím faktorem, v poválečném období se letecký přesun stával stále samozřejmějším, a i ekonomicky dostupnějším.

K udržení pozice na špici evropského i světového hokejového žebříčku pomohl především rozvoj počtu postavených kluzišť a hal s umělým ledem, stejně jako postupná profesionalizace hráčů ligových týmů, ze kterých se rekrutovaly sestavy prvního národního týmu.

Díky databázi výstřižků a novinových zpravodajství se Archivu českého hokeje daří postupně doplňovat statistiky oficiálních zápasů, a utěšeně přibývá i fotografií z jednotlivých zápasů, především od profesionálních fotografů, o čemž se můžeš přesvědčit v jednotlivých podsložkách.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři