Nejvyšší domácí soutěž

Vážený hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce složky věnované nejvyšší soutěži českých a československých hokejistů. Český, v té době ještě československý hokej, se prvního ročníku celostátní nejvyšší soutěže dočkal v sezóně 1936/37, respektive v prvních měsících roku 1937, kdy se v jednokolové soutěži utkalo mezi sebou osm klubů z celé tehdejší Republiky Československé. V roce 2021 si tak připomeneme 85 let od založení soutěže, která prošla nejen několika změnami názvu, počtu účastníků i skupin, ale i formátu soutěže, a především území, z něhož se jednotlivé týmy a kluby rekrutovaly. Po prvních česko-slovenských sezónách přišlo období Slovenského štátu a Protektorátu Čechy a Morava v letech 1939 – 1945, během kterého se rozdělila nejen republika, ale i hokejové soutěže. V poválečném období se vše vrátilo do původního československého formátu, který vydržel až do rozdělení Československa v roce 1993, kdy vznikly dva samostatné státy a dvě samostatné nejvyšší soutěže.

V přehledném menu si můžeš vybrat jednotlivá období a v nich konkrétní sezóny, včetně sezón válečných, které mnozí hokejoví historikové nepovažují za regulérní sezóny. V jednotlivých složkách sezón pak najdeš nejen základní informace o daném ročníku nejvyšší soutěže, ale i všechny nezbytné statistiky, výstřižky novinových zpravodajství i komentářů, a v neposlední řadě i bohatou galerii fotografií. Najdeš tu i představení všech účastnických mužstev sezóny, a v odkazech se pak ihned dostaneš do složky vybraného klubu, kde najdeš další zajímavé informace, statistiky, články, publikace a fotografie. Všechny složky jsou doplňovány postupně s ohledem na časové možnosti redakce.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři