Tým ČSR na ME, MS a ZOH 1947 - 1960

Vážený hokejový fanoušku, vítej na stránce, která ti dá vybrat mezi významnými reprezentačními turnaji období, které bylo obdobím poválečného obnovení mezinárodních kontaktů ve víceméně předválečných poměrech, které však poměrně brzy vystřídaly roky plné nejistoty, častých změn a celkového chaosu. Poválečná republika, obnovená v hranicích původní Republiky Československé, okleštěné však o území Zakarpatské Ukrajiny, si dala do vínku nový název, Československá republika (ČSR), a jako taková byla jednou z hnacích sil obnovení činnosti LIHG, včetně obnovení tradice evropských a světových šampionátů. Poté, co se nepodařilo uspořádat první poválečný šampionát už na konci první poválečné sezony, se měla tradice nejvýznamnějších turnajů sezony obnovit v roce 1947 akcí, kterou měl pořádat britský hokejový svaz, zosobněný panem Ahearnem.
Přední představitel britského hokeje, který od roku 1933 organizoval zájezdy kanadských mužstev do Evropy, na čemž výrazně vydělával, chtěl iv tomto případě zorganizovat dlouhodobý zájezd některého z kanadských klubů, nejlépe vítěze amatérské obdoby Stanley Cupu, který by po celoevropském turné reprezentoval v Londýně kolébku hokeje. Kanadský svaz ale preferoval účast týmu složeného z vojáků kanadské armády, kde působili i mnozí profesionálové, včetně například brankáře Toronta a jednoho z nejlepších golmanů NHL, Waltera Brody. Tento armádní tým pořádal hokejové exhibice po celé Evropě, byl sehraným týmem a jeho start by výrazně ulevil pokladně kanadského hokeje. Jenže by nic nepřinesl panu Ahearnovi, což nakonec vedlo až k odřeknutí britského pořadatelství prvního poválečného šampionátu. Představitelé zemí, ve kterých probíhaly přímé boje II. světové války, nebyli připraveni na pořádání tak významné akce, ale naštěstí se o pořadatelství přihlásili představitelé československého hokeje, který mohl po většinu válečných let organizovat soutěže svých klubů.
Jistě víš, že na šampionátu, při neúčasti týmů Kanady i Velké Británie, nakonec vybojovali českoslovenští hokejisté historicky první světový titu, a že i v následujících dvou turnajích slavili významné úspěchy, které je pasovaly do pozice nejlepšího evropského reprezentačního týmu. Týmu navíc poměrně mladého, který měl potenciál zisku dalších skvělých úspěchů a získaných medailí. Nejen hokejoví fanoušci dobře vědí, jak tento tým skončil, kolik let komunistického žaláře si odnesli z rozhodnutí soudu ve vykonstruovaném politickém procese jednotliví reprezentanti. Z toho důvodu se československý tým neúčastnil dvou šampionátů v počátku 50. let a po celou tuto dekádu se pracně snažil vrátit na pozici, která mu po zásluze patřila.
To vše si budeš moci připomenout pomocí článků denního tisku i pozdějších publikací ve složkách jednotlivých sezon.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři