Denní tisk 1908 - 1933

Milý hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce podkategorie, v níž najdeš články, komentáře k zápasům i zápasových a turnajových statistik z období let 1908 – 1933, tedy od vzniku českého hokejového hnutí, až po plné zprovoznění prvního kluziště s umělým ledem na našem území. Roky 1908 a 1933 byly vpravdě historickými mezníky pro vývoj a rozvoj českého ledního hokeje, ale v těchto letech to samozřejmě nemohl nikdo ani tušit. Lednímu hokeji, jako začínajícímu, a zprvu tedy nikterak populárnímu sportu, se místní tisk nijak výrazně nevěnoval. Zejména v letech před první světovou válkou byla minimální pozornost tisku věnována nejen domácí scéně, ale i turnajům o evropský hokejový trůn, kde první čeští hokejisté slavili nejeden úspěch.

Ani v době po vzniku samostatné republiky nepatřil zprvu lední hokej mezi novinářsky atraktivní témata, a stal se jím prakticky až po vzniku pražského klubu LTC, který pravidelně porážel své evropské soupeře, což vedlo nakonec až ke stavbě štvanického kluziště, a na něm k pořadatelství prvního světového šampionátu hokejistů, což byla v té době pro všechny sportu propadlé velká událost celospolečenského významu, přesahující nejen hranice jednoho sportovního odvětví, ale i všeho společenského, obchodního i politického života.

Denní tisk se proto od tohoto mezníku začal o lední hokej zajímat v míře nepoměrně větší, než tomu bylo v prvním čtvrtstoletí existence českého hokeje. Ale o tom se budeš moci přesvědčit až na stránkách kategorie Denní tisk 1933 – 1945.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři