Denní tisk 1945 – 1960

Vážený hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce podkategorie, v níž najdeš články, komentáře k zápasům i zápasových a turnajových statistik z období let 1945 – 1960, tedy období plné společenských, politických i sportovních změn. Rok 1945 byl historickým mezníkem nejen díky konci šestiletého válečného konfliktu, ale i z pohledu českého a znovusjednoceného československého hokeje. Třebaže mnozí věřili v návrat do předválečných poměrů v mnoha směrech, minimálně v oblasti ledního hokeje o tom byla přesvědčena drtivá většina hokejových fanoušků, hráčů i funkcionářů. Postavení nejlepšího předválečného klubu, LTC Praha, se během války ještě posílilo, a protože v české a moravské části země mohly pokračovat sportovní kluby téměř nepřerušovaně ve své činnosti, mohl se československý hokej pevně usadit i na předních pozicích mezinárodního hokeje, ať už na klubové nebo reprezentační úrovni.

Poválečný vývoj, a to především ten politický, však přinesl tuzemskému hokeji několik zásadních ran, se kterými se vyrovnával minimálně do konce tohoto období. Nástup komunistů k moci znamenal postupné likvidování nejlepších českých předválečných klubů, které byly ve zvráceném chápání třídního boje nositeli buržoazního společenského a životního stylu. Ve světě, ve kterém se netrpěl a nepodporoval individuální úspěch, jakkoliv byl zasloužený, si komunistická moc došlápla i na nejlepší hráče národního týmu, kteří se přes reálnou vidinu obhajoby světového titulu a následných minimálně několika úspěšných sezon, stali oběťmi vykonstruovaných politických procesů. Jádro úspěšného týmu skončilo na dlouhé roky v kriminále, zatímco dalších několik opor reprezentace zvolilo raději emigraci.

Dobový tisk začal o situaci mimo led informovat vyloženě tendenčně, a zprávy o samotných početných sportovních úspěších klubových sestav i národního týmu byly často bagatelizovány a často se objevovaly na lehce přehlédnutelných místech mezi informacemi o hospodářských výsledcích. Pluralita a pestrost předválečného tisku vzala brzy po válce za své, a po únorovém puči roku 1948 a zavedení cenzury, se i sportovní zpravodajství zbylých periodik musela přizpůsobit situaci. I proto jsou příspěvky z prvních poúnorových sezon tak nepočetné. Existence jen několika málo celostátních titulů, které mnohdy přebíraly sportovní zpravodajství z agenturního servisu ČTK, nenabízí příliš pestrou mozaiku zpráv a komentářů. Určitým zpestřením by mohly být články z regionálního tisku, případně z tehdy poměrně rozšířeného podnikového tisku, kde patronátní podniky na stránkách svých týdeníků popisovaly úspěchy i nezdary klubu, nad nímž držely ochrannou ruku. Bohužel se tyto tituly v převážné většině nedochovaly do dnešních dnů.

Velkou změnou byl pro sportovní fanoušky vznik specializovaných sportovních periodik, tedy pro hokejové fanoušky především všesportovního týdeníku Ruch, později přejmenovaného na Stadión, úzce specializovaný měsíčník Hokej a bruslení, a především vznik titulu Československý sport. Všesportovní celostátní deník byl vydávaný původně třikrát do týdne a teprve později jako celostátní deník. Díky ochotě současného vedení Czech news center, nástupce vydavatele zmíněného titulu, máš i ty možnost se seznámit se všemi články, zprávami, komentáři a rozhovory, které se v Československém sportu na téma lední hokej objevovaly od prvního vydání v roce 1953, až do dnešních dnů, a jsou základním zdrojem i pro badatele v oblasti hokejových statistik snad všech výkonnostních i věkových kategorií, a tedy i pro tvůrce statistik, které najdeš na jiných místech tohoto webu.

Především s obsahem získaným z redakčního archivu Czech news center se pak budeš moci seznámit i v následujících složkách, věnovaných sezonám 1960 – 1970.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři