Denní tisk 1960 – 1970

Milý hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce podkategorie, v níž najdeš komentáře k zápasům, články, rozhovory i množství zápasových a turnajových statistik z období let 1960 – 1970, tedy období ve kterém se domácí hokej pomalu zcela profesionalizoval, míněno tedy kluby, či chceš li, tak oddíly nejvyšší soutěže. Dělo se tak i přes proklamovaný ryze amatérský status všech prvoligových mužstev a jeho hráčů. I vlivní muži ve vedení vládnoucí strany a státu pochopili, že populární sport, kterému výrazně neuškodily ani všechny restrikce a klacky házené pod nohy po celá 50. léta, může být nejen zdrojem zábavy pro dělný lid, ale vlastně i politickým nástrojem, který demonstruje výši a kvalitu sjednoceného socialistického sportu.

Šedesáté roky byly na mezinárodní scéně ve znamení pevného usazení československého národního týmu na medailových pozicích světových a evropských šampionátů, a na poli nejvyšší domácí soutěže pak ve znamení naprosté dominance dvou původně armádních týmů, tedy Rudé hvězdy Brno a Dukly Jihlava. Jednalo se vlastně o systém importovaný z tehdejšího Sovětského svazu, kde byly armádní týmy místem, kde se koncentrovali nejtalentovanější hráči své generace po dobu povinné vojenské služby, a mnozí zde pak působili i po zbytek své kariéry. Vtéto dekádě, stejně jako v dekádách následujících, najdeme jen minimum hokejistů národního týmu, kteří by vojenskými týmy neprošli. Civilní týmy se v šedesátých letech prosazovaly jen velmi obtížně, ale přesto byla výchova mládeže v těchto oddílech Tělovýchovných jednot vysoce efektivní a českému hokeji přinesla plno kvalitních hráčů, kteří při absenci reálné možnosti zahraničního angažmá zůstávali věrni svým mateřským oddílům mnohdy po celou svou kariéru, jev dnes prakticky neznámý.

Přes zisk mnoha medailí ze světových i evropských šampionátů, stejně jako z turnajů Olympijských her, se však československému hokeji nepodařilo navázat na zlaté úspěchy z prvních poválečných sezon, ale v následující dekádě se sen několika hráčských generací naplnil měrou vrchovatou, jak si budeš moci připomenout v článcích denního tisku let 1970 – 1980.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři