Denní tisk 1970 – 1980

Milý hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce podkategorie, v níž najdeš komentáře k zápasům, články, rozhovory i množství zápasových a turnajových statistik z období let 1970 – 1980, tedy období ve kterém se československý hokej na mezinárodní scéně dočkal své nejúspěšnější dekády, v níž vybojoval čtyři tituly mistra Evropy, tři světová prvenství, a z každé významné mezinárodní akce si odvážel medaili. Bylo to období postupné profesionalizace i ostatních hokejově vyspělých zemí světa, k čemuž výrazně pomohly prohloubené kontakty mezinárodní hokejové federace se zámořskou NHL i její dočasnou konkurencí, ligou WHA. K tomuto sbližování pomohli výrazně i českoslovenští hráči, kteří sehráli se zámořskými soupeři nejen duely v rámci Sérií s týmem NHL v roce 1972, a týmem WHA o dva roky později, ale zámořské hokejisty přivítali i na svém ledě.

Vyvrcholením tohoto sbližování světů zámořských profesionálů s evropskými „amatéry“ byl pak první ročník prvního „otevřeného“ turnaje národních týmů tehdejší světové špičky, Canada Cup 1976, a následný návrat kanadských hokejistů na turnaje o titul mistra světa na turnaji roku 1977. V obou zmíněných turnajích československý výběr jen potvrdil svou pozici nejlepšího evropského týmu, z níž dočasně sesadil jinak dominantní sbornou komandu Sovětského svazu.

Pokud je řeč o československém týmu, tak je třeba si připomenout, že základem týmu byli v této dekádě, jako ostatně i ve všech ostatních dekádách, čeští hokejisté, zatímco ti slovenští, rekrutující se dlouhé roky z jediného slovenského prvoligového týmu, byli v reprezentačních týmech v absolutní menšině. Přesto se po dlouhých letech a mnoha neúspěšných pokusech, dočkal na konci této dekády slovenský hokej svého prvního titulu mistra republiky. Ve článcích a zpravodajstvích z jednotlivých sezon se dozvíš více o úspěšných reprezentačních akcích, stejně jako o dramatických ligových soubojích nejlepších českých hráčů, ale nedozvíš se z nich téměř nic o emigraci prvních českých hokejistů do zámořských klubů NHL a WHA, a tím méně pak o jejich úspěších. Režim, který po srpnové okupaci roku 1968 ještě více zpřísnil cenzuru denního tisku i ostatních médií, nedovolil o působení emigrantů informovat, a hokejoví fanoušci se tak o působení skvělých českých hráčů dozvídali jen ze zahraničního rozhlasového vysílání, které bohužel není součástí archivu tohoto webu.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři