Denní tisk 1980 - 1993

Milý hokejový fanoušku, vítej na úvodní stránce podkategorie, v níž najdeš komentáře k zápasům, články, rozhovory i množství zápasových a turnajových statistik z období let 1980 – 1993, tedy období ve kterém se definitivně uzavřela kapitola československého hokeje. Na mezinárodní scéně sice československý hokej nenavázal na úspěšnou dekádu let sedmdesátých, ale ve stále sílící konkurenci nyní již plně profesionálních evropských reprezentačních týmů, doplněných i zámořskými výběry plnými hráčů z NHL, si dokázal udržet pozici v nejlepší světové šestici, a ze světových turnajů stále vozil pravidelně medaile, včetně posledního společného titulu světových šampionů.

Po politických změnách roku 1989 a 1990 došlo k nebývale masivnímu odchodu stovek českých hokejistů do zahraničních soutěží, včetně soutěží juniorských, což se odrazilo i na výkonech a výsledcích československých týmů na mezinárodní scéně. Na té nejvyšší domácí docházelo k prvním změnám v dlouholetém postavení hokejových oddílů, tedy po novu, klubů, ve kterém pomalu ztrácely své výsadní postavení dlouholeté bašty českého hokeje, které pro ligové i reprezentační týmy vychovaly desítky skvělých hráčů. Paradoxně se tato kvalita obrátila proti klubům samotným, protože se jejich talentovaní odchovanci stali prvními v pořadí pro „lovce“ talentů především ze zámořských klubů.

Konec tohoto období tak mnoho pozitivního nepřinesl, a vedle ztrát na klubové úrovni znamenal i rozpad společného státu, společné ligové soutěže, i společné hokejové reprezentace.

Řekli o nás

Vznik tak rozsáhlého projektu, jakým je Archiv českého hokeje, je určitě záslužným počinem, a smekám před těmi, kdo se rozhodli věnovat mu svůj čas.
Jan „Gusta“ Havel – hokejový reprezentant ze 60. let a hráč Sparty Praha
Archiv českého hokeje určitě potěší hodně pamětníků z řad fanoušků, i nás, bývalé hráče, stejně jako ty současné hráče a fanoušky.
Milan Nový – mistr světa 1976 a 1977, hráč Poldi Kladno a Dukly Jihlava
Projekt Archivu českého hokeje má moji plnou podporu a jeho iniciátoři upřímný obdiv. Máte před sebou opravdu hodně práce, ke které vám přeji hodně zdaru!
Zdeněk Palička – bývalý hokejový brankář a předseda HC Vítkovice
Jen tak dál chlapci, rád si s vámi zavzpomínám na svoje hokejové roky!
Josef Sálus – bývalý juniorský reprezentant a brankář Dukly Litoměřice a VŽKG Ostrava
Držím vám pěsti a přeju spoustu spokojených čtenářů a návštěvníků z řad fanoušků i hráčů
František Čech – bývalý hokejový útočník Motoru České Budějovice
Nevím, kdo si na mě pamatuje, ale jsem rád, že se i díky klukům z Archivu českého hokeje stanu ve svých pětaosmdesáti vlastně „nesmrtelným“. Děkuji Jirkovi a celému týmu.
Zdeněk Beran – bývalý hokejový brankář Kladna a Sparty

Partneři