Vážení členové Fanklubu, vítejte na stránce nabídky miniatur brankářských masek Světa hokejových masek. Nabídka na této stránce se týká masek používaných českými a slovenskými brankáři v československé nejvyšší soutěži v rozmezí let 1961 až 1980. K tomuto tématu si můžeš na jiném místě webu objednat knihu Maska – historie používání laminátových brankářských masek v československém hokeji, a pokud se staneš, nebo už jsi, fanouškem a sběratelem brankářských masek, můžeš si vybrat i ze 127 různých masek, respektive jejich miniatur nebo replik (ty na jiném místě této stránky).
Miniatury, které si zde můžeš vybrat, jsou výtisky z 3D tiskáren, které přesně kopírují detaily použitých předloh, jejichž skenováním vznikly trojrozměrné modely, a z nich pak vznikají výtisky v libovolných velikostech. Pro skenování a vznik trojrozměrných modelů byly jako předlohy použity jednak přímo originální masky, které skutečně používali jednotliví brankáři týmů nejvyšší soutěže, které laskavě ke skenování poskytli sami tito brankáři nebo majitelé masek. Druhou část předloh tvořily kopie originálních masek, které po mnoha desetiletích vyrobil jejich původní výrobce, bývalý slovenský brankář, pan Jozef Meliško, a konečně třetí kategorii předloh tvořily a tvoří repliky vyrobené svépomocí podle dochovaných fotografií.
Mnohé z masek, používaných brankáři v nejvyšší ligové soutěži, se dochovaly jen na nekvalitních fotografiích, a rekonstrukce jejich podoby byla mnohdy detektivní prací. To se týká především masek méně známých brankářů, kteří v lize nastoupili jen k několika málo zápasům, případně masek, které jejich nositelé používali jen krátce.
Níže najdeš nabídku miniatur těchto masek, respektive rejstřík všech masek používaných v nejvyšší československé soutěži, seřazených abecedně podle jména nositele masky. Pro objednání konkrétní miniatury prosím uváděj vždy pořadové číslo a jméno s příjmením brankáře, to vše doplněné o rok výroby masky a konečně i velikost požadované zmenšeniny, tedy velikost 33%, 50% nebo 75%. Pro případnou jinou velikost, včetně zvětšenin, neváhej kontaktovat redakci Archivu.
Věřím, že se ti podaří vytvořit si zajímavou sbírku miniatur masek, která ti bude přinášet spoustu radosti. Při dodání tebou vybrané miniatury můžeš počítat i s doprovodným textem, přibližujícím všechny informace získané k dané masce, jejímu výrobci i jejímu držiteli. Pro skutečně zapálené sběratele brankářských masek připravuje Fanklub i limitovanou nabídku barevných kreseb brankářů a jejich masek, což je, zejména z období 60. let, kdy barevné fotografie prakticky neexistují, jistě zajímavé doplnění ilustrace existence používaných brankářských masek.
Cena jednotlivých miniatur je stanovena na 1 500,-Kč (75%), 1 000,-Kč (50%) a 300,-Kč (33%), což je vždy průměrná cena jednoho výtisku. K ceně je potřeba připočíst minimální cenu za zabalení masky a její odeslání až k tobě, včetně nutného pojištění. K doručování budou používány primárně služby Zásilkovny a oba zmíněné kroky zvýší celkovou cenu vždy o 100,-Kč. Ke každé objednané miniatuře o velikosti 75% originálu máš možnost získat i štítek s pořadovým číslem v sérii, jmenovkou nositele masky a rokem, kdy byla maska vyrobena, tedy s údaji, které jsou současně i kódem pro objednání. Cena takového štítku, který je dvoubarevným výtiskem z 3D tiskárny, kde na „mahagonovém“ podkladu vystupuje zlatě žlutý nápis, o celkové velikosti 120 x 25 mm, bude stanovena individuálně, ale neměla by přesáhnout částku 200,-Kč, takže suma sumárum bude celková cena zásilky, která dorazí až do tebou určené pobočky Zásilkovny, nepřesáhne 1 800,-Kč (75%), 1 100,-Kč (50%) respektive 400,-Kč (33%). Dodací lhůta od okamžiku objednání by neměla přesáhnout tři týdny.
Nabídka minitur brankářských masek čs. nejvyšší soutěže
Kód pro objednání: M1 - Bartoš Jan 1969

Sparťanský odchovanec se v dresu svého týmu představil jen ve třech zápasech nejvyšší soutěže, a to v masce vyrobené v pražském výrobním družstvu Plastimat. Honza má svou třetí nebo dokonce čtvrtou masku dodnes schovanou, a protože ji ochotně zapůjčil k naskenování, je výtisk přesnou kopií originálu, byť s hůře definovanou barvou.
Kód pro objednání: M2 – Beran Zdeněk 1961

Kladenský mistr republiky z roku 1959 se ve své první masce představil, spolu se soupeřovým brankářem Pavlem Wohlem, jako vůbec první český brankář v mistrovském zápase 7. října 1961 jako strážce svatyně pražského Spartaku Sokolovo. Masku si Zdeněk vyrobil za vydatné pomoci kamarádů z kladenské Poldovky. Maska samotná se do dnešních dnů nedochovala, a tak bylo nutné rekonstruovat její podobu podle svědectví nositele a dobových fotografií.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M3 – Beran Zdeněk 1966

Také svou druhou masku si vyrobil brankář pražské Sparty vlastně sám, ale pro finální úpravu svěřil masku do péče výrobního družstva Plastimat. Tato maska vydržela Zdeňkovi až do konce aktivní kariéry, a protože ji poskytl pro naskenování 3D modelu, je finální výtisk přesnou kopií originálu.
Kód pro objednání: M4 - Brož Luděk 1967

Pardubický odchovanec zahájil svou seniorskou kariéru v masce, jejíž design byl v té době typickým pro většinu pardubických brankářů napříč věkovými kategoriemi. Mladším zájemcům vyráběl masky kompletně místní nadšenec, pan Josef Valenta, zatímco seniorům a dorostencům jen snímal sádrové odlitky, které poté posílal do Hodonína a později Brna místnímu výrobci masek Karlu Sůrovi. Luďkova maska se bohužel nedochovala, a známa není ani žádná jeho fotografie v masce, nebo masky samotné, a tak musela vzniknout replika jen podle ústního svědectví samotného Brože a jeho spoluhráčů.
Kód pro objednání: M5 - Bruk Josef 1961

Litvínovský brankář byl zřejmě nejrychlejším z brankářů, kteří se po zápase kanadského národního týmu rozhodli vyrobit si masku podobnou té, s jakou tu udivoval 18. února 1961 kanadský brankář Seth Martin. Josef si svou masku vyrobil jen dva dny poté, co poprvé viděl Martinovu masku a vyslechl jeho rady k výrobě masky. Přesto však vzniklá maska příliš přiléhala k bradě, a nedovolovala Brukovi komunikovat se spoluhráči. Řešením proto bylo odříznutí části brady, čímž vlastně vznikla maska nová. Protože však prakticky naprosto identickou masku vyrobil i pro svého kamaráda, a tato maska se dochovala ve sbírce Dominika Haška dodnes, můžeme zařadit i tuto masku mezi nabízené repliky. Momentálně ale ještě jednám s majitelem o zapůjčení masky ke skenování.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M6 – Bruk Josef 1962

Svou druhou masku si Josef vyrobil opět s pomocí pracovníků modelárny patronátních Chemických závodů, a zúročil při tom zkušenosti své i ostatních výrobců masek. Mřížku „psího náhubku“, kterou všichni výrobci nechávali po vzoru masky Setha Martina obnaženou, začal litvínovský brankář jako první obalovat laminátem a pryskyřicí. Ani tato maska se nedochovala do dnešních dnů, ale díky několika fotografiím a dochovaným podobným maskám mohla vzniknout přesná replika jeho druhé masky.
Kód pro objednání: M7 – Bruk Josef 1964

Také třetí maska litvínovského brankáře vznikla za pomoci pracovníků Chemických závodů, kde v rámci přidružené výroby používali k výrobě laminátových lodí směs epoxidu a skelného vlákna. Ta se stříkala na připravenou formu, a její vlastnosti dovolovaly snížit váhu masky i zvýšit počty a velikost větracích otvorů. Bohužel se ani tato maska nedochovala, a i tentokrát vznikala replika za použití historických fotografií.
Kód pro objednání: M8 - Bruk Josef 1967

Ve své poslední masce se Josef představil až v dresu tří pražských týmů, ve kterých působil po svém odchodu z Litvínova, tedy v Motorletu, Slavii a nakonec i ve svém posledním ligovém působišti, ve Spartě. Maska vznikla opět v prototypové dílně litvínovského chemického gigantu, ale ani ona dnes už nejspíš neexistuje, a její replika vznikla jen díky jediné dochované fotografii ještě z působení ve vršovickém klubu.
Kód pro objednání: M9 - Březina Vlastimil 1973

Litvínovský náhradník legendárního Mirka Kapouna mnoho ligových startů ve svých kariérních statistikách nemá, ale i při nich mnozí fanoušci ani nepoznali, že v brance nestojí první brankář CHZ Litvínov. Pro oba brankáře totiž masku vyrobil po svém návratu z vojenské služby, bratislavský brankář Jozef Meliško. Tehdy nejvyhledávanější výrobce brankářských masek byl po dvouleté pauze doslova zavalen objednávkami, a tak dal většině svých výtvorů jednotný design, který od sebe odlišovala mnohdy jen barva masky. Vlastovu masku dnes už nikde vidět nemůžeme, a zatím se nepodařilo najít ani žádnou její fotku, ale protože měla být údajně identická s maskou Kapouna, která se dochovala v originální podobě, je i replika této masky dokonalou kopií originální předlohy.
Kód pro objednání: M10 – Crha Jiří 1967

Legenda mezi pardubickými brankáři se při své ligové premiéře představil v typické „pardubické“ masce, kterou mu ještě v dorostu vyrobil hokejový nadšenec a jinak též pracovník sádrovny místní nemocnice, pan Josef Valenta. Maska vycházela z podoby masky místní brankářské jedničky, Mirka Lackého, a i proto, třebaže se dochovala jen na několika historických fotografiích, vznikla poměrně přesná podoba repliky první seniorské masky prvního českého gólmana v NHL.
Kód pro objednání: M11 – Crha Jiří 1969

Jako aktuální první brankář juniorské reprezentace si před svou první sezonou v armádním dresu Dukly Jihlava nechal svou druhou seniorskou masku vyrobit od stejně starého bratislavského brankáře Jozefa Meliško, který to léto připravil masky pro většinu nejslavnějších českých a slovenských brankářů té doby. Jako většina masek většiny tehdejších brankářů snad všech výkonnostních stupňů, se ani tato maska nedočkala současnosti, a zmizela neznámo kde. Naštěstí se dochovalo velké množství fotografií masky, se kterou Crha absolvoval i svůj první světový šampionát v Moskvě roku 1973, takže se podařilo vyrobit věrnou repliku v dílničce shodou okolností moskevského spolupracovníka Archivu Jurije.
Kód pro objednání: M12 – Crha Jiří 1973

Také třetí „ligová“ maska aktuálně reprezentační brankářské dvojky byla dílem Jozefa Meliško, a podobně jako mnoho jiných masek té doby byla dlouho považována za ztracenou. Šťastným řízením osudu se po Crhově emigraci v roce 1979 dostala do rukou soudní zapisovatelky, jejíž syn měl k lednímu hokeji vztah. V současnosti je originální maska majetkem vnuka oné úřednice, a on to byl, kdo masku zapůjčil k naskenování, takže dnes můžeme nabídnout skutečně dokonalou repliku originální masky, která se svým designem hodně podobala mnoha maskám vyrobeným Jozefem Meliško v létě 1973.
Kód pro objednání: M13 – Crha Jiří 1974

Po pouhé jedné sezóně si Jiří nechal od Jozefa Meliško vyrobit masku novou, která měla kopírovat masku od kanadského výrobce, představenou v Evropě švédským brankářem Holmqvistem. Maska jako první v našem hokeji kryla celou hlavu, včetně zátylku, a byla viditelně robustnější. Nová maska byla sněhobílá, ale před sezonou 1977/78 si Jiří zvolil design s barvami národní trikolory, ale ani tato maska již dnes neexistuje. Jozef Meliško proto vyrobil přesnou kopii této masky, z níž vznikl trojrozměrný model, ze kterého vznikají výtisky dokonalých replik.
Kód pro objednání: M14 – Crha Jiří 1977

U této masky se jedná jen o redesign masky původně čistě bílé. Sám Jiří si už nepamatuje, co jej motivovalo k této změně, po níž na čistě bílé masce přibyly pruhy modré a červené barvy, tedy design československé trikolory. S touto maskou se Crha po své emigraci představil i v brance Toronto Maple Leafs v NHL, ale protože maska neměla certifikát slavné ligy, musel ji po první sezoně v zámoří odložit. V průběhu let se vlivem častého stěhování maska ztratila, a tak je dnes jedinou možností, jak masku vidět, věrná replika kopie vyrobené Jozefem Meliško.
Kód pro objednání: M15 – Daněk Radomír 1967

Odchovanec brněnského hokeje se před odchodem na vojnu v Dukle Jihlava vyzbrojil maskou z vývojové dílny Výzkumného Ústavu Gumárenských a Plastikářských Technologií v Gottwaldově, a v nejvyšší soutěži se v ní představil v pouhých dvou zápasech. Sice se nedochovala žádná fotografie ze hry nebo aspoň Radkova fotka v masce, ale naštěstí se dochovala maska samotná, kterou pan Daněk zapůjčil k vytvoření trojrozměrného modelu, z něhož jsou tištěny naprosto přesné repliky, který se v tomto případě originálu podobají i strukturou použitého materiálu.
Kód pro objednání: M16 – Dušek Jaroslav 1970

Českobudějovický brankář je jedním ze šestice brankářů jihočeského klubu, pro které nechal oddíl ledního hokeje vyrobit pro sezonu 1970/71 nové masky u libereckého brankáře a výrobce masek Jiřího Plodka. Ten se nechal inspirovat maskou, se kterou se v Evropě naposledy představil legendární kanadský brankář Seth Martin, a tak vznikly tři a tři identické masky, se kterými se v nejvyšší soutěži nakonec představilo kvarteto brankářů Motoru. Maska, kterou používal Dušek, se designem shodovala s maskou používanou týmovou jedničkou, Vladimírem Pláničkou, a díky tomu bylo možné rekonstruovat podobu Jaroslavovy masky, vyrobit laminátovou repliku a podle ní i výtisky z 3D tiskárny.
Kód pro objednání: M17 - Dvořák Josef 1965

Brněnský brankář se v nejvyšší soutěži opravdu jen mihnul v jediném zápase, a spolu s ním tak i jeho maska, vyrobená jedním z nejpilnějších výrobců masek u nás, Karlem Sůrou. Ten pro svého kamaráda použil při výrobě masky typ, který vlastně zavedl litvínovský Josef Bruk. Dříve používaný obnažený „psí náhubek“ drátěného košíku před ústy, byl u tohoto typu obalen do laminátové textilie a epoxydu. Maska dočasného náhradníka brněnské hvězdy Vladimíra Nadrchala se dochovala u soukromého sběratele v celé své kráse, a i díky tomu mohla vzniknout dokonalá laminátová replika a z té i stejně dokonalé výtisky masky.
Kód pro objednání: M18 - Dzurilla Vladimír 1961

Legendární bratislavský brankář je podle všeho brankářem, který ve své seniorské kariéře vystřídal největší počet masek. U té úplně první se svěřil do péče jednoho z náhradních bratislavských brankářů, z vojny se právě navrátivšího Petera Važana. Ten byl zřejmě prvním nebo minimálně jedním z prvních výrobců brankářských masek na Slovensku už na jaře 1961. První Dzurillova maska je součástí soukromé sbírky zámořského sběratele, ale protože existuje dostatek jejích detailních fotografií, podařilo se rekonstruovat podobu masky a vyrobit přesnou repliku masky, jejíž věrohodnost s originálem potvrdil i sám výrobce první masky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M19 – Dzurilla Vladimír 1963

Druhou z celkových sedmi masek, které ve své kariéře používal nejlepší slovenský hokejista 20. století, pochází z dílny hodonínského výrobce masek Karla Sůry. Vlado chtěl jít „s módou“ a nechal si vyrobit masku podobnou masce Josefa Bruka, kde mřížku košíku „psího náhubku“ kryl laminát a epoxyd. Také tato maska je dnes v držení soukromého sběratele, ale výrobce většiny pozdějších Dzurillových masek, Jozef Meliško, vyrobil, s použitím původního sádrového odlitku, repliku této masky, kterou následně poskytl k vytvoření trojrozměrného modelu. A ten je základem pro tisk dokonalých replik.
Kód pro objednání: M20 – Dzurilla Vladimír 1966

Mezi československými brankáři oddílů nejvyšší soutěže najdeme jen dva, kteří používali masky vyrobené jinými, než československými výrobci. Oba dva přitom používali masky stejného výrobce, kanadského brankáře Setha Martina. Ten vyrobil podle vlastních slov celkem asi pětadvacet masek pro evropské brankáře, a druhým z těch československých byl Dzurilla, kterému Martin přivezl masku podle svého aktuálně nejnovějšího modelu, při světovém šampionátu 1966. Dzurilla pak masku používal střídavě s předchozí maskou, ale při olympiádě 1968 i s maskou novou. Používal ji také po celou sezónu 1971/72, ale před ročníkem následujícím se maska ztratila. Podle dochovaných fotografií tak vznikla jen laminátová replika, a díky tomu i věrné repliky z 3D tiskárny.
Kód pro objednání: M21 – Dzurilla Vladimír 1967

Když tehdy pětadvacetiletý Dzurilla oslovil před tréninkem A týmu Slovanu Bratislava tehdy sotva sedmnáctiletého brankáře klubového dorostu s prosbou o novou masku, bylo to pro Jozefa Meliško více než překvapivé. Vlado měl ve své výzbroji masku od legendárního Sůry i ještě legendárnějšího Martina, a tak mu mladý brankář vyrobil masku, která se výrazně lišila od obou zmíněných masek. Novou masku pak Dzurilla používal po celou sezonu 1967/68, a celkem překvapivě i po skončení aktivní kariéry v zápasech veteránských exhibicí. Maska je v současnosti v majetku soukromého sběratele, ale původní výrobce dokázal i 55 let po té původní, vyrobit přesnou kopii masky, ze které se tisknou dokonalé repliky.
Kód pro objednání: M22 – Dzurilla Vladimír 1968

Spokojenost brankářské reprezentační jedničky s novou maskou přiměla Dzurillu k žádosti o výrobu další masky před sezonou 1968/69. Jozef Meliško tak vyrobil opět úplně nový typ masky, který byl jeho vlastní variantou tzv. „preclíkových masek“ používaných zámořskými brankáři. Meliško měl k dispozici jen několik fotek masek kanadských brankářů a nemohl tak vědět, že tyto masky vznikají použitím laminátové příze, která se omotávala kolem kostry budoucí masky. Protože laminátová příze nebyla u nás tehdy dostupná, využil drátěnou kostru jako celkovou výztuhu mezi několika vrstvami laminátové tkaniny, pochopitelně napuštěné epoxydem, s následně vyřezanými otvory. Jednalo se nepochybně o tu nejlepší a nebezpečnější masku, což bylo asi také důvodem k tomu, že se po sezoně ztratila, lépe řečeno, byla odcizena. Protože i ve své následující masce využil Meliško osvědčený design, vznikly dvě totožné masky, a po více než půlstoletí i kopie první z nich, kterou autor poskytnul k naskenování, a tak si dnes můžeš objednat její dokonalou repliku.
Kód pro objednání: M23 – Dzurilla Vladimír 1969

Ztráta masky v předsezonním období byla důvodem k výrobě totožné masky před sezonou 1969/70. Vznikla tak už šestá Dzurillova maska, která se od té předchozí lišila jen drobnými detaily, o kterých věděl jen sám výrobce, Jozef Meliško. Dzurillova maska se mezitím stala natolik populární, že si její repliku snažili sami vyrobit mnozí amatérští brankáři, včetně třeba pozdějších ligových borců Kapouna, Paličky nebo Pavlíka. Originální masku používal Dzurilla tři sezony, ale v posledních zápasech už musel masku vyspravovat za pomoci izolační pásky, a po sezoně prakticky nepoužitelnou masku vyhodil do koše. Při výrobě kopie tak Jozef Meliško vycházel především z dochovaných fotografií i vlastních vzpomínek, a tím vznikla skutečně dokonalá kopie a z ní i stejně dokonalé repliky.
Kód pro objednání: M24 – Dzurilla Vladimír 1973

Asi nejznámější Dzurillovu masku, a podle jeho slov i masku nejlepší, můžou zájemci vidět v bratislavském olympijském muzeu, kam ji před lety věnovala vdova po Vlado Dzurillovi. Masku pro něj vyrobil opět Jozef Meliško, jako prioritní úkol po svém návratu z povinné dvouleté vojenské služby. Během ní totiž nemohl vyrábět masky a mnozí jeho kamarádi z řad brankářů nejvyšších soutěží Československa, čekali na svou novou masku jako na spásu. Výjimkou nebyl ani Dzurilla, který masku z roku 1969 téměř dokonale zničil při trénincích i zápasech. Meliško proto vyrobil masku opět téměř totožnou s oběma předchozími maskami, vyrobenými v letech 1968, respektive 1970. A tato maska už Dzurillovi vydržela až do konce jeho kariéry. Také kopii této masky vyrobil Meliško na žádost a objednávku Světa hokejových masek, a jako u jedné z mála masek si může každý ve zmíněné muzeu ověřit, že se jedná o do všech detailů dokonalou kopii a tedy i dokonalou repliku nejznámější masky československé hokejové historie, v níž Dzurilla čelil kanadským útočníkům z NHL v prvním ročníku Canada Cupu.
Kód pro objednání: M25 – Hajduk Jan 1961

Ostravský hokejový brankář se v nejvyšší soutěži představil jen při svém armádním angažmá v dresu Dukly Litoměřice. Masku, kterou tu používal, si vyrobil sám během své vojenské služby, když si spolu s druhým brankářem týmu Josefem Sálusem, a za dohledu „mazáka“ Přecechtěla, navzájem sejmuli odlitky obličejů. Sálus vzniklé „kopyto“ svěřil k dalšímu zpracování Přecechtělovi, ale Hajduk si věřil natolik, že se rozhodl masku si vyrobit sám. Maska se do dnešních dnů nedochovala, ale díky několika archivním fotografiím se podařilo zrekonstruovat podobu poměrně jednoduché masky, což potvrdil i sám nositel a výrobce masky. Ani tato maska tak nechybí v nabídce replik masek z nejvyšší ligové soutěže.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M26 - Holeček Jiří 1963

Brankář pražské Slavie si svou první masku pořídil před svým nástupem na vojenskou službu. Navštívil za tím účelem lékaře plzeňského ligového týmu, který začal vyrábět masky pro brankáře Škodovky, a vlastně i pro všechny zájemce z bližšího nebo širšího okolí. Holeček se s ní představil v nejvyšší soutěži v dresu Dukly Košice, kde tvořil původně dvojici s Josefem Procházkou, rovněž výrobcem brankářských masek. Holečkova první maska se nedochovala, ale za pomoci mnoha archivních fotografií se podařilo zrekonstruovat podobu svým způsobem atypické masky a Jozef Meliško vyrobil její repliku, která je dokonalou předlohou pro tisk.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M27 – Holeček Jiří 1966

Druhou masku si nyní už reprezentační brankář nechal vyrobit v době svého působení ve východoslovenských Košicích od původně moravského výrobce masek Karla Sůry. Ačkoliv v té době Sůra vyráběl především masky s „pardubickým“ designem, pro Holečka a celou skupinu košických brankářů vyrobil masky podle původního „Martinova“ typu. Ani tato maska už dnes neexistuje, ale i tentokrát se jako schopný výrobce repliky ukázal Jozef Meliško, díky jehož šikovnosti tak vznikla další dokonalá replika, která je předlohou pro přesné repliky z 3D tiskárny.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M28 – Holeček Jiří 1969

Při tradičním předsezonním soustředění ligových brankářů si svou třetí masku objednal Holeček u bratislavského juniora Jozefa Meliško, a zařadil se do skutečně dlouhého zástupu zájemců o výrobky tohoto šikovného výrobce a designéra. S maskou prožil následující čtyři sezony, včetně zlatého pražského šampionátu. Dnes je maska v rukou soukromého sběratele, ale Meliško si archivoval odlitky tváří většiny svých „zákazníků“, a tak pro něj nebyl problém po více než padesáti letech vyrobit dokonalou kopii, kterou poskytnul pro vytvoření trojrozměrného modelu, z něhož je možné tisknout do detailu přesné repliky a miniatury.
Kód pro objednání: M29 – Holeček Jiří 1973

Také Jiří Holeček byl jedním z netrpělivých zájemců o novou masku, kteří museli se svou objednávkou čekat na návrat Jozefa Meliško z vojenské služby. Brankářská reprezentační jednička, která před sezonou měnila po deseti letech v Košicích své působiště, se nové masky dočkala až jako hráč pražské Sparty v průběhu aktuální sezony. Jako jedna z mála masek se tato součást brankářské výzbroje dochovala dodnes a díky laskavosti Jiřího Holečka mohla vzniknout naprosto dokonalá replika masky z naskenovaného originálu.
Kód pro objednání: M30 - Holubář Konstantin 1963

Pardubický rodák se stal brankářem až po přesídlení rodiny do Ostravy, a v dresu místní TJ VŽKG si také poprvé nasadil masku, kterou si vyrobil svépomocí. Masku příliš nepoužíval, asi i proto, že nebyla příliš bezpečná a výhled z ní nebyl nejlepší. Maska se dochovala jen na několika málo fotografiích, nepříliš kvalitních, ale přesto dostačujících na rekonstrukci její podoby pro vytvoření kvalitní předlohy a modelu, z něhož se můžou tisknout věrné repliky.
Kód pro objednání: M31 – Holubář Konstantin 1964

Jako předpokládaný první vítkovický brankář si před nadcházející sezonou nechal vyrobit svou druhou masku od prověřeného výrobce, Karla Sůry. Jednalo se masku prvního typu, kopírující podobu masky kanadského brankáře Setha Martina. Maska se dochovala jen na několika nepříliš kvalitních fotografiích, ze kterých vznikl odhadovaný vzhled masky, kterou z toho důvodu nabízíme jen v podobě, kterou nelze označit za dokonalou repliku.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M32 - Hovora Josef 1965

Plzeňský brankář se první masky dočkal až v brance dorostu Škodovky. Masku pro něj i jeho souputníky pomohl vyrobit klubový lékař MUDr Pavlíček, který část masek vyráběl kompletně sám, část pak ve spolupráci s pracovníky modelárny plzeňského strojírenského gigantu. Samotná Hovorova maska byla zřejmě od A do Z dílem uznávaného stomatologa. Maska nepřečkala jeden z nárazů během Josefova působení v dresu Dukly Jihlava, a tak při rekonstrukci její podoby vycházíme jen z několika málo dochovaných fotografií, ale přesto tak vzniknula poměrně přesná předloha pro tisk jednotlivých replik.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M33 – Hovora Josef 1968

Příběh druhé masky plzeňské brankářské legendy, respektive kdo byl její tvůrce, není bohužel jednoznačné. Stopa končí u informace samotného pana Hovory, že mu odlitek tváře dělal ve své ordinaci doktor Pavlíček, ale o dalším postupu už nic neví. Masky podobného designu vyrábělo v konci 60. let několik nadšených výrobců, inspirovaných maskou kanadského brankáře Setha Martina, s níž se představil v Evropě při své poslední účasti na světovém šampionátu v roce 1967. Podle všech indicií se zdá, že masku vyrobil hradecký výrobce masek, pan Josef Vranka, ale protože byla v té době často praxe taková, že brankáři neznali výrobce masky, a stejně tak výrobci neznali konečného nositele, můžeme se v tomto směru jen dohadovat. Ani tato maska už fyzicky neexistuje, a tak musela nejprve vzniknout laminátová replika a z ní trojrozměrný model. Z něho se pak tisknou velmi povedené repliky masky.
Kód pro objednání: M34 - Hoznourek Jan 1972

Po dvou maskách, které mu v dorosteneckých letech vyrobil jeho tatínek, se při přechodu mezi seniory svěřil chomutovský brankář do rukou zkušeného hradeckého výrobce masek, Josefa Vranky. S maskou se v lize představil v jediné sezoně, a spolu s oběma dorosteneckými maskami si ji uschoval i po skončení aktivní kariéry, takže je mohl před lety zapůjčit pro výstavu o historii chomutovského hokeje. Bohužel se mu po konci dlouhodobé výstavy ani jedna z masek už nevrátila, a tak jako předloha pro repliku musela posloužit identická maska, kterou pan Vranka vyrobil pro jiného brankáře, který tuto svou masku poskytnul k naskenování, a díky tomu mohla vzniknout skutečně dokonalá replika.
Kód pro objednání: M35 - Hronek Josef 1970

Jihlavský odchovanec se v nejvyšší soutěži představil v jediném zápase během své vojenské služby v rodném městě, i když většinu vojny prožil v dresu armádního klubu v Liberci. Tam se také prezentoval v masce, kterou mu vyrobil Jozef Meliško jako kopii masky, používané tehdejší reprezentační jedničkou, Jiřím Holečkem. Josefovi jeho maska vydržela dodnes, a protože ji zapůjčil pro naskenování, může z této předlohy vzniknout do detailu přesná replika.
Kód pro objednání: M36 – Hrstka František 1961

Brněnský brankář patřil mezi první moravské brankáře, kterým masku, podle vzoru kanadského brankáře Setha Martina, vyrobil Karel Sůra, Františkův někdejší kamarád a konkurent v dorostu Židenického hokejového klubu. V jeho dresu, pod názvem Spartak Zbrojovka Brno, se také Hrstka s maskou představil v nejvyšší soutěži ročníku 1962/63. Maska mu nakonec vydržela nejen do konce kariéry, ale dokonce až dodnes, takže díky jeho ochotě máme možnost získat přesnou repliku jeho masky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M37 - Chlápek Vlastimil 1962

Stejně jako většina ligových brankářů počátku 60. let, i tehdejší pardubický náhradník se spolehl na schopnosti hodonínského Karla Sůry, který připravoval masky prakticky stejného designu pro drtivou většinu brankářů nejvyšší soutěže i II. ligy. U většiny Sůrových masek si poté museli brankáři sami upravit otvory pro oči, a případně zvětšit větrací otvory, nebo jich vytvořit více. Protože tak většina těchto masek vychází z jediné předlohy, podařilo se zrekonstruovat z dochovaných fotografií podobu Chlápkovy masky, kterou si už brzy budeš moci objednat jako repliku.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M38 - Jágr Jaroslav 1969

Sparťanskému brankáři učarovala, stejně jako mnoha dalším českým a slovenským brankářům té doby, nová maska reprezentační jedničky Vlada Dzurilly od Jozefa Meliško. Slovenský junior ale nestíhal uspokojit všechny zájemce o podobnou masku, a tak Jágr požádal, spolu se svým zkušenějším kolegou Wohlem, o výrobu nové masky libereckého Jiřího Plodka. Oba brankáři však s výsledkem nebyli příliš spokojeni, a ještě v průběhu sezony začali oba používat drátěnou mřížku. Kde vlastně skončila jeho maska, sám Jaroslav po tolika letech už neví, ale za pomoci několika fotek z jeho osobního archivu se podařilo vytvořit zdařilou laminátovou repliku, která je tak předlohou pro poměrně přesnou repliku z trojrozměrné tiskárny.
Kód pro objednání: M39 - Jurka Jan 1967

Brněnský rodák se v ligovém zápase představil poprvé v dresu Gottwaldova s maskou, kterou mu vyrobil ještě během vojenské služby v Olomouci Karel Sůra. Jeho tehdy nejpočetněji vyráběný typ proslul jako tzv „pardubický“ ale používali ho mnozí brankáři napříč republikou, včetně úplných amatérů, kteří si tuto masku vyráběli svépomocí. Laminátová replika už dávno ztracené masky vznikla díky několika zachovaným fotografiím, a výsledkem je opravdu dokonalá replika masky, která se na první pohled tolik podobá mnoha ostatním.
Kód pro objednání: M40 – Jurka Jan 1971

Ještě během působení v Gottwaldově se odchovanec brněnského hokeje podrobil klubovým zvyklostem, a nechal si vyrobit novou masku v místním výzkumáku u kolektivu dobrovolného oddílového funkcionáře Jaroslava Dlabaji. Masku sice dostal ještě v době svého působení v městě obuvnického gigantu, ale protože se jednalo jen o polotovar, bez vyřezaných nebo vyvrtaných otvorů, používal i dál masku od Karla Sůry. Novou masku si vlastnoručně upravil až poté, co mu starou masku poškodila střela, které se nedokázal uhnout. Ani tato maska dnes už neexistuje, ale díky detailním fotografiím Františka Kratochvíla z klubového archivu Komety se podařilo dokonale zrekonstruovat vzhled masky a dosáhnout tedy i dokonalý vzhled nabízených replik.
Kód pro objednání: M41 - Jursa Ján 1961

Bratislavský brankář se během své kariéry představil v nejvyšší soutěži jen v dresu jihlavské Dukly během své vojenské služby, na kterou vyrazil i se zbrusu novou maskou, vyrobenou starším konkurentem z civilního oddílu, Peterem Važanem. Ten po svém návratu z vojny vyrobil masku celé řadě svých brankářských kamarádů, včetně Dzurilly nebo právě Jursy. Jako drtivá většina více než šest desítek let starých masek, ani Jursova maska se dnešních dnů nedočkala, ale opět díky několika fotografiím se podařilo zrekonstruovat její podobu, vyrobit laminátovou repliku a následně připravit tisk povedených replik.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M42 - Kameš Jaroslav 1966

Kladenskému brankáři na domácím ledě příliš štěstí nepřálo, a v zápase nejvyšší soutěže se představil jen v době vojenské služby v dresu Dukly Košice. Tady se také dočkal své seniorské masky, kterou mu vyrobil zde právě působící Karel Sůra. Kameš s touto maskou následně prošel několika týmy druhé nejvyšší soutěže, ale pro budoucí generace se i tak ve své fyzické podobě nezachovala, a tak jediným vodítkem pro zrekonstruování její podoby je jediná dochovaná fotografie. Přesto vznikla zdařilá laminátová předloha a z ní i povedené repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M43 - Kapoun Miroslav 1969

Do své první sezony v dresu prvoligového Litvínova nastupoval klubový odchovanec s maskou, kterou mu vyrobil během společné vojenské služby v Dukle Liberec kamarád Jiří Plodek. Maska byla pokusem o repliku v té době velmi populární masky bratislavského Dzurilly od juniora Jozefa Meliško. Masce ale přeci jen cosi k dokonalosti chybělo, a i proto skončila po několika letech v koši, ale díky kvalitním fotografiím se podařilo připravit zdařilou kopii, z níž je možné získat kvalitní výtisky replik této masky.
Kód pro objednání: M44 – Kapoun Miroslav 1973

Mnozí fanoušci litvínovské brankářské legendy si ani nevšimli, že jejich brankář vyměnil mezi sezonami masku. Poté, co se z vojenské služby vrátil bratislavský výrobce masek Jozef Meliško, se Miroslav postavil do řady zájemců o novou masku všeobecně uznávaného maskmakera. Jeho masky byly oproti všem ostatním vyztužené dráty, které tvořily vnitřní kostru masky a činily ji tak daleko odolnější proti úderům pukem nebo hokejkou. Meliško se ale pokusil co nejvěrněji okopírovat design předchozí masky litvínovského gólmana, který zase v ní kopíroval původní Melíškovu masku Dzurillovi. O kvalitě masky a její odolnosti svědčí už sám fakt, že maska přežila dlouhé roky aktivní kariéry i následné čtyři dekády, takže tím mohla být použita pro naskenování dokonalého modelu. Vzniklé repliky jsou těmi nejdetailnějšími napodobeninami originální masky.
Kód pro objednání: M45 – Koban Vasil 1962

Legenda plzeňského hokeje si svou první masku nasadila až od druhé sezony, kdy se u nás masky používaly. Využil přitom nabídku klubového lékaře Ladislava Pavlíčka, a podle všeho to byla jeho jediná maska, u které jen v jednotlivých sezonách měnil její barvu. Ta původní byla prý bílá, následně lehce našedlá, poté dostala maska nátěr sytě modrý, a poslední barevnou verzí byla prý opět čistě bílá. Případní zájemci si tedy mohou objednat jednu z těchto barevných variant. Maska samotná se do dnešních dnů nedochovala, ale díky několika fotografiím z rodinného archivu se podařilo dokonale zrekonstruovat její podobu, takže dokonalou je i předloha, ze které vznikají repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M46 - Kočí Antonín 1966

Litvínovský odchovanec se poté, co jako dorostenec používal masku od staršího klubového kolegy Josefa Bruka, se na vojně v Litoměřicích vyzbrojil první maskou vlastní výroby, se kterou se také představil v ligovém dresu Chemických závodů. Poměrně jednoduchá maska nepřežila ani prvoligovou sezonu, ale díky klubovému archivu fotografií, i díky fotografiím z rodinného archivu, se podařilo vytvořit přesný model masky, z něhož vznikají její dokonalé repliky.
Kód pro objednání: M47 – Kočí Antonín 1967

Místo zničené první seniorské masky si litvínovská brankářská jednička vyrobila svou další masku, inspirovanou poslední maskou kanadského brankáře Setha Martina. Ani tuto masku už v originální podobě nikde neuvidíme, s výjimkou bohaté fotografické dokumentace i na našem webu. A právě díky těmto fotografiím mohla vzniknout detailní kopie masky, jejíž repliku si můžeš objednat.
Kód pro objednání: M48 – Kočí Antonín 1969

Ve své poslední ligové masce se litvínovský výrobce masek, který vyrobil řadu masek pro své následovníky, inspiroval maskou bratislavského Dzurilly, vyrobenou o rok dříve juniorem Jozefem Meliško. S touto maskou se měl stát nástupcem brněnského Nadrchala, ale z přestupu nakonec sešlo, a Kočí svou prvoligovou kariéru dohrál v Litvínově s maskou, kterou po konci kariéry kamsi odložil, takže i tentokrát vznikal trojrozměrný model jen z dochovaných fotografií. Ale výsledkem je dokonalá replika.
Kód pro objednání: M49 - Kössl Miloslav 1961

Českobudějovický mladík se v pozici náhradníka klubové legendy Jana Vodičky představil v lize v jediné sezoně 1962/63 v osmi zápasech, ve kterých podle pamětníků používal masku celkem nepravidelně. V té době to nebylo nic mimořádného, a tak se bohužel nedochovala žádná fotografie masky a ani samotného brankáře. Podle tvrzení Petera Važana, který vyrobil masku Vodičkovi, byl jedním z jeho „zákazníků“ i Kössl, a tak se jen dohadujeme, že podoba masky byla vlastně totožná s maskou jihočeské brankářské ikony.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M50 - Králík Jiří 1969

Gottwaldovský mladík se musel pro svou seniorskou kariéru v ligovém TJ podvolit klubové politice, a vybavit se maskou z dílny místního výzkumáku, kde šéfoval funkcionář Jednoty, pan Jaroslav Dlabaja. Finální podobu dodanému polotovaru dali na balkóně jejich bytu sám Jirka s tatínkem, ale po pouhé jedné sezoně masku vyměnil za helmu s klecí. Samotná maska se ztratila v průběhu času, a ani sám nositel nemá žádnou její fotografii, ale naštěstí se podařilo Archivu najít několik kvalitních fotek, díky kterým mohl vzniknout přesný model málo známé masky pozdější ligové legendy, a z něj i dokonalé výtisky replik.
Kód pro objednání: M51 - Kramný Mojmír 1962

Opavský odchovanec se své první masky dočkal po svém nástupu na vojenskou službu v Dukle Jihlava, kde mu ji vyrobil starší kolega, Miloš Podhorský. Jako týmová trojka toho Mojmír v nejvyšší soutěži mnoho neodchytal, a fotodokumentace, ze které vychází podoba předlohy pro tisk repliky, pochází až z působení zpět v domovském dresu Slezanu Opava.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M52 - Krása Miroslav 1968

Brankář dorosteneckého Mistra republiky, týmu PZ Kladno, se v lize objevil také až na vojně, v dresu jihlavské Dukly. Představil se tu v masce, kterou mu ještě v dorostu vyrobili šikovní trenéři nebo kustodi. Celkem překvapivě je tato maska jednou z mála, které se dochovaly dodnes, i když je vystavena v kladenské Síni slávy s mylným označením, že se jedná o masku Miroslava Termera. Podstatné ale je, že díky tomu mohla vzniknout do detailu přesná replika první ligové masky Miroslava Krásy.
Kód pro objednání: M53 – Krása Miroslav 1971

Ve službách jihlavské Dukly čelil kladenský brankář podstatnou část ve své druhé masce, jejíž výrobu zprostředkoval tehdejší sportovní komentátor Jaroslav Suchánek. I když si už nepamatuje, kdo vlastně samotnou masku vyráběl, podle všech indicií byl výrobcem hradecký pracovník místní Škodovky, pan Josef Vranka. Maska se v pozměněné podobě dochovala dodnes a spolu s použitím archivních fotografií se tak podařilo zrekonstruovat detailní podobu masky, která, jako jedna z mála v té době měla i částečně barevný dekor.
Kód pro objednání: M54 – Krása Miroslav 1973

Masku vyrobenou Josefem Vrankou v době vojenské služby v Jihlavě, si její držitel mírně upravil po návratu na Kladno, a v takto upravené masce zahájil svou ligovou kariéru v rodném městě, kde se stal klubovou legendou. Maska v této podobě je dnes vystavena v Síni slávy českého hokeje, a i díky tomu mohla vzniknout její naprosto dokonalá kopie, a z ní dokonalé výtisky replik, které potěší nejen fanoušky kladenského hokeje.
Kód pro objednání: M55 - Kubát Miroslav 1966

Chomutovský odchovanec naskočil do nejvyšší soutěže už jako osmnáctiletý dorostenec, ale první masky se dočkal až po několika dalších sezonách, kdy mu v době vojenské služby vyrobil v Košicích masku Karel Sůra. Maska „pardubického“ typu vydržela v nepoškozeném stavu dodnes, takže mohla vzniknout dokonalá replika z dokonalého trojrozměrného modelu.
Kód pro objednání: M56 - Kulíček Jiří 1962

Kladenská brankářská legenda se jako neperspektivní neúčastnila v létě roku 1961 brankářského soustředění v Hodoníně, odkud si většina brankářů odvezla masku od Karla Sůry, a tak se své první masky dočkal až o rok později, z dílny jihlavského Miloše Podhorského. Jeho maska se po šedesáti letech nedochovala, a pro tvorbu modelu a replik musely postačit dochované fotografie.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M57 – Kulíček Jiří 1965

Svou druhou maskou se někdejší reprezentant vyzbrojil po přestupu z Kladna do Plzně. Autorství masky je přičítáno plzeňskému klubovému lékaři Pavlíčkovi, ale dost možná mu vydatně pomáhali pracovníci modelárny tamní Škodovky. Ani tato maska už dnes neexistuje, a její replika vznikla díky pomoci dochovaných fotografií z rodinného archivu samotného pana Kulíčka.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M58 - Kuriš Dušan 1962

Původně bratislavský brankář si první masku vyrobil sám za asistence Petera Važana, ale ligové premiéry se maska i brankář dočkali až po několika sezonách, kdy se představili v týmu vítkovických hokejistů. Maska je další z dlouhé řady prvního typu s „psím náhubkem“, ale i ještě delší skupiny těch, které již není možné si prohlédnout. Dochovalo se jen několik černobílých fotografií, které ale stačily k tomu, aby byla zrekonstruována podoba masky, a mohly tak vzniknout její dokonalé repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M59 – Kuriš Dušan 1970

Svoji další masku si brankář, který vyráběl masky i pro další brankáře ve svém okolí, vyrobil během svého působení v Košicích, a podobně jako mnozí další tehdejší výrobci, se i on inspiroval maskou, kterou pro tehdejší slovenskou jedničku Vlado Dzurillu vyrobil v roce 1968 Jozef Meliško. Maska byla poměrně zdařilou kopií této masky, takže nebylo takovým problémem vyrobit její trojrozměrný model, i když se maska samotná dochovala jen na několika fotografiích.
Kód pro objednání: M60 - Lacký Miroslav 1963

Ostravský brankář si první masku nasadil v průběhu vojenské služby v dresu Litoměřic, když mu masku s tehdy populárním designem „psího náhubku“ vyrobil týmový spoluhráč, obránce Jozef Homolka poté, co „Prckovi“ jeho střela způsobila zranění v obličeji. S touto maskou nastupoval Lacký i po svém přestupu do branky Pardubic. Masku po výměně za kvalitnější předal kamarádovi v Ústí nad Labem, ale ani tak se nedochovala do dnešních dnů, a tak muselo k rekonstrukci podoby masky stačit několik archivních fotografií. Přesto je výsledná předloha dostatečně kvalitní pro tisk dokonalých replik.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M61 – Lacký Miroslav 1966

Druhou a svou poslední masku si adept reprezentace pořídil na naléhání klubu v průběhu svého působení v Pardubicích. Maska vyrobená v brněnských Židenicích Karlem Sůrou se stala pro pardubické brankáře všech mládežnických týmů doslova ikonickou, takže ji najdeme, s malými odchylkami, u skutečně velkého počtu tehdejších pardubických brankářů, a i když se originální maska nedochovala, kombinací podoby masek, kterým se stala předlohou, a archivních fotografií vznikla dokonalá předloha pro trojrozměrný model a výtisky replik.
Kód pro objednání: M62 - Magdalík Milan 1967

Brněnský odchovanec se z pozice týmové trojky objevil v masce od Karla Sůry v několika zápasech nejvyšší soutěže v dresu ZKL. Maska se v tomto případě dochovala do dnešních dnů, takže její repliky jsou skutečně dokonalými kopiemi masky původní.
Kód pro objednání: M63 - Marounek František 1961

Brankář pražské Slavie se ve službách pardubického týmu mohl těšit ze své první masky po letním brankářském soustředění v Hodoníně léta roku 1961. Ligové premiéry se však, i se svou maskou, dočkal až po sezoně prožité výlučně na střídačce jako náhradník legendárního Vladimíra Dvořáčka. Krátce poté, co se dočkal ligového startu mu ale masku kdosi odcizil, a tak je možné, že někde ještě i existuje. Nicméně pro výrobu věrné napodobeniny bylo rozhodujícím svědectví samotného Františka a jeho volba podobného designu masky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M64 – Marounek František 1964

Poté, co pardubickému brankáři někdo ukradl jeho první masku, odehrál zbytek sezony i tu následující s nechráněným obličejem, což v té době stále nebylo nic výjimečného. Před novou sezonou přeci jen požádal o novou masku pracovníka sádrovny místní nemocnice a občasného výrobce brankářských masek především pro zájemce ze žákovských mužstev, pana Valentu. Jím vyrobenou masku má František dodnes schovanou, a protože ji poskytl pro naskenování, jsou vzniklé repliky do detailu dokonalou kopií masky originální, u které je velkým problémem jen její barva.
Kód pro objednání: M65 - Meliško Jozef 1970

Výrobce bezpochyby nejbezpečnějších a nejkvalitnějších ručně vyráběných masek byl sám vynikajícím brankářem, a pro vlastní potřebu si vyráběl i několik masek v sezoně. Jen v době vojenské služby neměl možnost masky vyrábět, a tak se při svém ligovém debutu prezentoval v masce, kterou si vyrobil ještě před nástupem na vojnu. Díky přátelským vztahům daroval Jozef masku před časem Archivu, takže se skenoval její originál, ze kterého vzniknou do detailu přesné repliky.
Kód pro objednání: M66 – Meliško Jozef 1976

Kombinací „Dzurillovy“ masky a chrániče celé hlavy, který vyrobil pro Crhu, vznikla zajímavá maska, která byla poslední Jozefovou maskou kariéry, ale stala se inspirací pro několik dalších masek především slovenských brankářů. Prakticky nerozbitná maska přečkala do dnešních dnů a po jejím naskenování mohou vzniknout dokonalé repliky z 3D tiskárny.
Kód pro objednání: M67 – Mikoláš Josef 1965

Nejlepší brankář šampionátu 1961 byl jedním z brankářů, kterým slíbil vyrobit masku legendární kanadský brankář Martin, ale tuto masku po jejím doručení v roce 1963 používal Mikoláš jen v tréninku. Teprve po přechodu do Chomutova začal i v zápasech občas používat masku, kterou mu vyrobil Karel Sůra. Maska je dnes součástí sbírek chomutovského městského muzea, a tak mohla vzniknout její dokonalá replika pro trojrozměrný tisk.
Kód pro objednání: M68 – Mikoláš Josef 1969

Mnozí výrobci masek se chlubili tím, že vyráběli masku „odpůrci“ masek Mikolášovi, ale faktem je, že k tréninku používal nepravidelně jen tři masky, a ke hře pouhé dvě. Tu druhou mu nechal vyrobit klub po jeho návratu do Vítkovic. Polotovar masky z gottwaldovského VÚGPT si spolu s kolegou Bedřichem Pavlíkem upravili sami, ale po skončení kariéry maska kamsi zmizela, takže pro vznik modelu a následné repliky muselo stačit několik archivních fotografií.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M69 - Nadrchal Vladimír 1961

Pro mnohé fanoušky mylně považovaný první maskovaný ligový brankář si první masku nasadil díky šikovnosti Karla Sůry při brankářském soustředění v Hodoníně, a jeho maska se stala vděčným objektem zájmu sportovních fotografů. Přestože maska už fyzicky neexistuje, mohl, i díky množství zmíněných fotek, vzniknout opravdu přesný model pro tisk trojrozměrných replik.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M70 – Nadrchal Vladimír 1962

Zřejmě především z nejistoty a obavy o kvalitu vlastní práce vyrobil Karel Sůra, poté, co uspokojil objednávky desítek českých a moravských brankářů, svému kamarádovi téměř totožnou masku, jako byl jeho vůbec první veřejně známý výrobek. Podle vlastních slov obě masky brněnský golman střídal bez jakéhokoliv systému, a tak po čase sám ztratil přehled, která z masek byla tou úplně první. Ani další osud této masky není znám, a tak i tentokrát vznikl model jen díky fotografiím z klubového archivu.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M71 – Nadrchal Vladimír 1963

V reakci na novou Brukovu masku s laminátem obalenou mřížku před ústy vyrobil Karel Sůra Nadrchalovi masku, v níž spojil tento způsob s původní neobalenou mřížkou, kde zůstal čistý jen vnitřní kříž „psího náhubku“. I tato maska je další v řadě těch, které po konci své „služby“ skončily neznámo kde, ale přesto za pomoci fotografií vznikl dokonalý model a z něj kvalitní repliky masky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M72 – Nadrchal Vladimír 1964

Čtvrtá ze Sůrových masek pro tehdejší reprezentační stálici byla charakteristická zvýšenou částí, kryjící celé čelo, což byla reakce na častá zranění právě této části hlavy brankářů. Na rozdíl od všech předchozích masek je dnes tato ve vlastnictví soukromého sběratele, takže jeho laskavostí mohl vzniknout naprosto dokonalý trojrozměrný model a následně i stejně dokonalé repliky.
Kód pro objednání: M73 – Nadrchal Vladimír 1966

Poslední Nadrchalova maska z dílny Karla Sůry vznikla díky jeho spolupráci s gottwaldovským VÚGPT, kde tým kolem Jaroslava Dlabaji vyrobil tradiční polotovar, kterému dal finální podobu Sůra. Navzdory všeobecnému přesvědčení, že si Nadrchal upravoval masky sám, nebyl dle vlastních slov ničeho takového schopen, a tak mu konečný design prováděl vždy Sůra. Ani tato maska zřejmě není dnes k dispozici, ale opět pomohla šikovnost Jozefa Meliško, který vyrobil za pomoci detailních fotografií repliku masky, z níž vznikl trojrozměrný model.
Kód pro objednání: M74 – Nadrchal Vladimír 1969

Výrobcem poslední používané masky největší brankářské legendy brněnského hokeje byl bratislavský junior Jozef Meliško, v té době už proslulý výrobce kvalitních masek. Tuto vyráběl spolu s maskou pro Jiřího Holečka a Miroslava Termera trochu jiným způsobem, než své předchozí výrobky, určené pro Dzurillu a jiné slovenské brankáře. Kvalita masek byla i v tomto případě dokonalá, a všechny masky jsou dnes k vidění v muzeích. I díky této připomínce, a za pomoci archivních fotografií, vyrobil Jozef Meliško na originální „kopyto“ dokonalou kopii svého více než půl století starého výrobku, ze kterého vznikl i přesný trojrozměrný model a následné výtisky replik.
Kód pro objednání: M75 - Orenič Michal 1974

Mladý košický brankář si při své ligové premiérové sezoně nasazoval na obličej masku, kterou mu, inspirován tehdejší maskou Pavla Svitany od Jozefa Meliško, vyrobil klubový kolega Martin Ligeti. Tato maska už dnes také nejspíš neexistuje, a tak se musíme spokojit replikou vzniklou z dochovaných fotografií.
Kód pro objednání: M76 - Palička Zdeněk 1964

První ligovou masku vyrobil ostravskému odchovanci ještě v dorostu Karel Sůra jako jednu z desítek masek, které v té době vyráběl jako na běžícím pásu za 200,-Kč kus. Masku dnes bohužel již zesnulý Palička půjčil Archivu k fotografování, a na základě těchto fotografií vznikl přesný model a z něj dokonalé repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M77 – Palička Zdeněk 1966

Ani krátká prvoligová zkušenost nepomohla mladému brankáři k místu v některém z tehdy početných vojenských týmů, a po návratu do civilu začínal prakticky od nuly, a to včetně nové masky, opět od Karla Sůry, který v té době vyráběl prakticky jen „pardubické“ masky. Také tuto masku mohl Archiv před lety nafotit ze všech stran a díky tomu vznikl detailní model a z něj dokonalé repliky.
Kód pro objednání: M78 - Pavlík Bedřich 1967

Krátce po návratu z vojenské služby si mladý Sparťanský brankář nechal vyrobit novou seniorskou masku v pražském výrobním družstvu Plastimat, ale v lize ji představil až v dresu Vítkovic, kam po vojně přestoupil. Maska vycházela z podoby souběžně vyráběné druhé masky Zděnka Berana, ale na rozdíl od té jeho masky se maska mladšího brankáře nejspíš nedochovala. Bedřich ji po sezoně komusi daroval, a dnes si její podobu můžeme připomínat jen na fotografiích z brankářova archivu. Nebo pohledem na dokonalou repliku, která za pomoci uvedených fotografií vznikla.
Kód pro objednání: M79 – Pavlík Bedřich 1968

Díky fotografii masky kanadského brankáře Eda Giacomina vznikla v dílnách patronátních vítkovických železáren maska, která se podobě předlohy celkem věrně blížila. Také tuto masku Pavlík komusi daroval, a tak povedená replika vznikala opět pouze podle dochovaných fotografií z rodinného archivu.
Kód pro objednání: M80 – Pavlík Bedřich 1969

Poslední masku podle odlitku obličeje si pražský rodák pořídil před svou třetí sezonou v ostravském působišti. Klub tenkrát i v deníku Československý sport vyhlásil výzvu, ve které hledal výrobce masek pro všechny své brankáře. Vítězný gottwaldovský VÚGPT dodal tehdy polotovar i pro Pavlíka, který ve spolupráci s Mikolášem a Paličkou dotvořili své masky do požadované podoby. Tyto masky byly majetkem klubu, a tam také nejspíš někde skončily, takže i tentokrát jsou vzniklé repliky jen výsledkem pečlivého studia dochovaných fotografií.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M81 - Plánička Vladimír 1967

Ostravský odchovanec si poprvé nasadil masku až po nástupu na vojnu v Košicích, kde tenkrát navštívil brankáře v šatně legendární moravský výrobce masek Karel Sůra. Pro košické brankáře vyrobil masky, kterými se vrátil k původnímu typu se „psím náhubkem“. Maska se dochovala jen na několika archivních fotografiích, ale i tak vznikl přesný trojrozměrný model, základ pro výtisky kvalitních replik.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M82 – Plánička Vladimír 1970

Po čtyřech sezonách ve východoslovenských Košicích se přestupem do jihočeských Budějovic musel rozloučit i se svou první maskou, a následně si masku novou objednal u plzeňského klubového doktora Vladimíra Pavlíčka. Kdo přesně finální podobu masky vytvořil, je po půlstoletí prakticky nezjistitelné. Zjistitelná je jen konečná podoba masky, třebaže se maska nedochovala, ale z dochovaných fotografií se podařilo vytvořit dokonalou repliku a tedy i model pro tisk replik.
Kód pro objednání: M83 - Podhorský Miloš 1961

Jeden z výrobců masek v řadách ligových brankářů si svou první masku vyrobil hned v předsezonním období poté, co tu svou masku představil kanadský brankář Seth Martin. Typově se maska předloze velmi blížila, ale přeci jen byla trochu specifická, a tím unikátní. Jihlavský brankář ji odložil po zranění z fotbálku, a maska se pak kamsi ztratila, ale dochované fotografie dovolují vytvořit dokonalé repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M84 – Podhorský Miloš 1963

Díky zlomenému nosu musel brankář armádního týmu odložit svou první masku, aby si promptně vlastnoručně vyrobil masku prakticky totožnou. Nepatrné rozdíly se přesto, že masku kdosi ukradl z klubové šatny, podařilo zohlednit při výrobě trojrozměrného modelu. Pochopitelně i díky archivním fotografiím.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M85 – Podhorský Miloš 1964

Namísto odcizené druhé masky si musel pražský rodák rychle vyrobit masku novou, která byla opět téměř totožnou, jako dvě předchozí, a ještě před několika lety byla k vidění na jedné z klubových výstav v jihlavském městském muzeu. Tam se Archivu podařilo pořídit několik detailních fotek, díky kterým mohl vzniknout dokonalý model a následné repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M86 - Procházka Josef 1961

Litvínovský dorostenec si svou první masku vyrobil sám a používal ji ještě v prvních letech svého působení v Dukle Košice, kde týmu prakticky vychytal postup do nejvyšší soutěže. Maska se do dnešních dnů nedochovala, ale díky množství fotografií z archivu klubu i rodiny vznikla detailní laminátová předloha pro trojrozměrný model a repliku.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M87 – Procházka Josef 1967

V průběhu svého působení v dresu Košic si musel litvínovský odchovanec vyrobit masku novou, se kterou pak nastupoval po návratu do civilu v dresu Litvínova, Českých Budějovic i druholigové Kopřivnice. Svojí druhou masku později vyměnil za helmu s klecí a maska se ztratila, takže k výrobě modelu posloužily opět především archivní fotografie, ale i tak je výsledkem dokonalá replika.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M88 - Přecechtěl Jaromír 1961

Ostravský rodák s ligovými zkušenostmi z branky Vítkovic a Jihlavy si první masku nasadil až jako hráč tehdy druholigového Gottwaldova. První masku mu vyrobil bratislavský Peter Važan už v roce 1961, ale Jaromír se se svým týmem i maskou do ligy prosadil až v sezoně 1963/64. Mřížka „psího náhubku“ ale nevydržela jeden z úderů kotoučem, a maska tak doznala významným změn, takže prakticky zmizela ze světa. Naštěstí se v původní podobě dochovala na archivních fotografiích, podle kterých mohla vzniknout dokonalá replika.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M89 – Přecechtěl Jaromír 1964

Druhá Přecechtělova maska, kterou používal ke konci svého působení v Gottwaldově, byla vlastně jen modifikovanou první maskou. Z té se po jedné z ran vylomila mřížka „psího náhubku“, kterou v upravené masce nahradil šikovný kustod přinýtovanými páskami. Ani tato maska nepřečkala do dnešních dnů, a jako předloha pro model posloužilo několik fotografií.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M90 – Přecechtěl Jaromír 1965

Ještě před přestupem do brněnského Zetoru se gottwaldovský brankář svěřil do péče party z dílen místního VÚGPT, kde mu vyrobili novou masku ze zcela nového plastu. Inovovaný materiál ale už na prvním tréninku nevydržel po jedné z tréninkových střel, což tentokrát odnesl brankář výrazným zraněním v obličeji. Během jeho hospitalizace měli ve výzkumáku dostatek času k opravě receptury použité hmoty, takže další varianta masky už byla daleko bezpečnější, a brankář s ní prošel až do hokejového důchodu. Také tato maska už se dochovala jen na fotografiích, ale i to stačí pro vytvoření dokonalých replik.
Kód pro objednání: M91 - Ráca Jiří 1967

Další z početné skupiny talentovaných pardubických brankářů se dočkal své masky, podobně jako téměř všichni pardubičtí mladíci, díky spolupráci pracovníka sádrovny místní nemocnice Josefa Valenty s hodonínským výrobcem masek Karlem Sůrou. Také tato maska byla jednou z tzv. „pardubických“ masek, což výrazně pomohlo při výrobě předlohy a následně i dokonalých replik.
Kód pro objednání: M92 - Radvanovský Jaroslav 1970

Příbramský rodák si svou seniorskou masku vyrobil sám podle aktuální podoby masky reprezentační jedničky Jiřího Holečka. Maska sice nebyla zcela dokonalou kopií své předlohy, ale podle instrukcí samotného Jaroslava vznikla replika dnes už neexistující masky.
Kód pro objednání: M93 - Reiner František 1970

Jedním z českobudějovických brankářů, kterým klub pořídil masku u libereckého Jiřího Plodka, byl i tehdy devatenáctiletý junior, který si na svůj ligový křest musel počkat více než dvě sezony. V nejvyšší soutěži nastoupil jen v několika zápasech, a z toho jen v části v masce, která se do dnešní doby nedochovala, a předloha pro repliky vznikala opět jen díky dochovaným fotografiím.
Kód pro objednání: M94 - Sakáč Marcel 1966

Brankář, který je všeobecně považován za velkého odpůrce masek, vstoupil do světa ligového hokeje v dresu bratislavského Slovanu ve své už třetí masce, kterou mu vyrobili kamarádi z vodáckého oddílu v rodném Popradu. S maskou nastupoval ještě v dresu Dukly Jihlava, ale v průběhu služby svou ochranu obličeje změnil, a maska dnes existuje už jen na archivních fotografiích. I přesto vznikla kvalitní předloha pro trojrozměrný model a povedené repliky.
Kód pro objednání: M95 – Sakáč Marcel 1968

Ještě během svého působení v Bratislavě požádal Marcel o novou masku šikovného dorostence Jozefa Meliško, ale nový výrobek si převzal až po svém uspěchaném odchodu do Jihlavy. Maska bohužel nevydržela mrazivé podmínky sibiřského zájezdu, kdy se při třeskutých mrazech po přímém úderu prý doslova roztříštila. Naštěstí byl její výrobce schopen i po více než půlstoletí připravit dokonalou kopii, která posloužila jako předloha pro do detailu přesný model a repliku.
Kód pro objednání: M96 – Sakáč Marcel 1971

Novou masku připravil Jozef Meliško svému kamarádovi až poté, co mu používání kombinace helmy s chráničem brady znemožnila svazová pravidla. Meliško zvolil design hodně podobný tehdy populární masce klubového konkurenta Dzurilly, jen s drobnou odchylkou. Maska během následujících let došla několika barevnými změnami, a v nabídce jsou dvě z modifikací, z nichž první je v původní oranžové barvě. Maska se naštěstí dochovala ve sbírce artefaktů rodiny Sakáčových, takže díky ochotě jejího majitele mohla skenováním vzniknout ta nejdokonalejší předloha pro následující tisk replik.
Kód pro objednání: M97 – Sakáč Marcel 1978

Druhou nabízenou variantou Sakáčovy masky je barevná varianta známá z turnaje o mistra světa z roku 1979, se stylizovanou trikolorou. Není úplně jasné, jestli se opravdu jedná o masku totožnou s tou předchozí, nebo jestli jde o masku novou, ale shodného designu. Každopádně se předlohou pro vznik modelu i tisk stala stejná maska, jako v předchozím případě.
Kód pro objednání: M98 – Sakáč Marcel 1979

Masku, se kterou se Sakáč, poslední brankář, který v nejvyšší soutěži nastupoval bez masky, stal i posledním brankářem, který v nejvyšší soutěži nastupoval v laminátové masce, pro něj vyrobil opět dvorní výrobce masek, Jozef Meliško. I tato maska se dodnes dochovala v rodinné sbírce Sakáčových, a podle ní vznikla dokonalá replika.
Kód pro objednání: M99 - Sálus Josef 1961

Ostravský odchovanec si sádrový odlitek pro svou první masku vyrobil v průběhu vojenské služby v Dukle Litoměřice, když si navzájem pomohli s týmovým kolegou Hajdukem. Samotnou masku mu podle všech indicií vyrobila parta nadšenců kolem Jaroslava Dlabaji v gottwaldovském VÚGPT. Jako většina mesek z té doby, se ani Josefova maska nedochovala do dnešních dnů, a pro předlohu k výrobě modelu musely postačit jen archivní fotografie z hráčova archivu.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M100 - Slánský Jaroslav 1973

Chomutovský brankář do nejvyšší soutěže nakouknul na několik zápasů již v sezoně 1967/68, ale tehdy ještě nebyl vyzbrojen maskou. Při návratu jeho klubu do ligy po pěti letech už byl vybaven maskou, kterou pro něj vyrobil hradecký Josef Vranka. Maska samotná se nedochovala, a tak byly předlohou pro vznik modelu jen dochované fotografie.
Kód pro objednání: M101 - Stibůrek Antonín 1966

Další z brankářů pardubické brankářské líhně se vybavil „pardubickou“ maskou od dvojice Valenta – Sůra, se kterou se ale v lize představil až během vojenské služby v Dukle Košice, kde dělal náhradníka Jiřímu Holečkovi a Vladimíru Pláničkovi. Už z toho je zřejmé, že mnohokrát v lize nenastoupil, a tak se při výrobě repliky mohla použít jediná archivní fotografie.
Kód pro objednání: M102 - Svitana Pavel 1969

Pro roční vojenskou službu v Dukle Jihlava se popradský odchovanec vyzbrojil nepříliš kvalitní maskou z produkce kamarádů z místního vodáckého oddílu. Po jedné z tvrdších střel ale maska nevydržela, a mladý talentovaný brankář musel hledat výrobce masky nové. Z řečeného vyplývá, že se maska dodnes nedochovala, a model pro tisk replik se tvořil jen podle dochovaných fotografií.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M103 – Svitana Pavel 1969

Výrobcem nové masky brankáře, který pár týdnů své kariéry prožil i v dresu Motoru České Budějovice a Rudé Hvězdy Praha, byl bratislavský junior Jozef Meliško, který pro stále ještě jihlavského golmana použil podobný design, jako u masky spoluhráče ze Slovanu, Dzurilly. Pochopitelně modifikovaný na výrazně užší tvar obličeje Svitany. Maska se v průběhu let kamsi ztratila, ale i tentokrát znamenala výraznou pomoc pro vznik modelu kombinace dochovaných fotografií a schopnosti Jozefa Meliško vyrobit přesnou kopii i po více než půlstoletí.
Kód pro objednání: M104 – Svitana Pavel 1975

Výrobcem i následující masky nyní už košické brankářské legendy, byl opět Jozef Meliško, tentokrát s maskou, inspirovanou vlastním výtvorem pro Jiřího Crhu. Maska kryla prakticky celou hlavu, ale nezapřela ani inspiraci předchozí Pavlovou maskou. Maska se před časem objevila na výstavě k výročí košického klubu, a i díky tomu mohla v dílně Jozefa Meliško vzniknout dokonalá kopie, která se po naskenování stala předlohou pro tisk replik.
Kód pro objednání: M105 – Svitana Pavel 1978

Poslední maska, kterou pro sebe vyrobil Jozef Meliško se stala objektem zájmu mnoha slovenských brankářů, ale z těch prvoligových se své varianty robustní celohlavové masky stali jen Slovanista Sakáč a košický Železiar Svitana. I tato maska ještě fyzicky existuje, a při výstavě košické hokejové historie si její podobu zaznamenal i původní výrobce, který po více než čtyřech dekádách vyrobil kopii jedné z posledních masek, vyrobených pro československé ligové brankáře. A tím mohla vzniknout dokonalá předloha pro kvalitní repliku.
Kód pro objednání: M106 - Šaršoň Miloš 1967

Talentovaný pardubický brankář vyměnil svou dorosteneckou masku za seniorskou při přechodu do prvního týmu Tesly, kde působil jako náhradník legendárního „Prcka“ Lackého. V masce, kterou pro něj vyrobil hradecký Josef Vranka, působil i během vojny v Dukle Jihlava, ale po návratu do civilu ji odložil. Miloš bohužel již není mezi námi, a také jeho masku už nikde neuvidíme, ale díky množství archivních fotografií se podařilo zrekonstruovat podobu masky a vytvořit dokonalý model pro tisk replik.
Kód pro objednání: M107 - Ševčík Karel 1961

Náhradní brankář brněnské brankářské legendy Nadrchala byl spolu se svým parťákem jedním z prvních majitelů masek od Karla Sůry a Františka Krejčiříka, a podoba byla téměř totožná právě s maskou tehdejšího reprezentanta. Masku používal Ševčík po celou svou další kariéru, a dokonce ji uchoval do současnosti, což výrazně pomohlo vytvořit opravdu detailní podobu trojrozměrného modelu i následných výtisků.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M108 - Šrámek Vladimír 1965

Náhradní litvínovský brankář si nechal svou masku pro ligové zápasy vyrobit spoluhráčem a kolegou Josefem Brukem, který ji dal podobu prakticky totožnou s designem jím samotným aktuálně používané masky. Podoba s touto maskou pomohla vyrobit repliku masky, která se zřejmě nedochovala ani na žádné archivní fotografii.
Kód pro objednání: M109 - Termer Miroslav 1964

Kladenský mladík se stal jedním z prvních brankářů mimo Plzeň, kterému vyrobil masku místní klubový lékař Vladimír Pavlíček. Tedy přesněji řečeno, byl jedním z výrobců a organizátorem finální výroby. Samotnou masku vyrobili pracovníci modelárny místní Škodovky z poměrně netradičního materiálu, slitiny hliníku a dalších kovů. Mohla tak vzniknout netradiční maska s na svou dobu netradičním designem. Replika, která vznikla díky fotografiím již neexistující masky, je pochopitelně z materiálu tradičního, a svým designem dokonale kopíruje podobu originálu.
Kód pro objednání: M110 – Termer Miroslav 1968

Maska, vyrobená ze slitiny několika lehkých kovů pracovníky Škody Plzeň, nevydržela prudký náraz kotouče po jedné ze střel při tréninku kladenského týmu, a jako dočasná provizorní oprava byl vzniklý otvor překryt drátěným košíkem ve stylu někdejšího „psího náhubku“. Termer masku v této podobě používal jen krátce, do konce probíhající sezony, a její replika vznikla opět jen díky dochovaným fotografiím.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M111 – Termer Miroslav 1969

Pro kladenského „Termosku“, v té době člena širší reprezentace, který později sám vyráběl masky mladším kolegům, vyrobil jeho poslední masku tehdy nejvyhledávanější výrobce masek, bratislavský Jozef Meliško. Vyrobil tehdy stylově podobné masky i pro další reprezentanty Holečka s Nadrchalem, a všechny tři masky se naštěstí dochovaly. Kopii masky, která je momentálně součástí expozice Síně slávy českého hokeje, vyrobil původní výrobce originální masky.
Kód pro objednání: M112 - Trup Jiří 1967

Litvínovský brankář měl za sebou celkem pestrou sbírku zranění v obličeji, než si po návratu do mateřského klubu z Gottwaldova vyrobil vlastní masku. Předlohou pro ní se mu stala fotografie masky kanadského brankáře Jacquese Plantea. Maska, jako drtivá většina tehdy používaných masek, se do dnešních dnů nedochovala, a její model pro kvalitní výtisky mohl vzniknout jen díky několika dochovaným fotografiím z rodinného archivu samotného Jiřího.
Kód pro objednání: M113 - Turner Milan 1965

Bratislavský brankář si, podobně jako mnozí jeho kamarádi, nasadil první masku díky výrobci masek mnoha tehdejších nejen slovenských brankářů, Peteru Važanovi. Ten mu později vyrobil ještě dvě masky, včetně té, s níž vstoupil mezi seniory. Se samotnou maskou se v nejvyšší soutěži prezentoval v několika startech v dresu bratislavského Slovanu, a údajně i v několika přípravných zápasech v dresu jihlavské Dukly. Maska se kupodivu dochovala do současnosti, a spletitými cestami doputovala až do sbírky Archivu, takže sken modelu i tisk replik je zcela bezproblémový.
Kód pro objednání: M114 - Valášek Horst 1961

Opavský brankář se při hodonínském soustředění ligových brankářů stal jedním z majitelů absolutní novinky ve výbavě hokejových brankářů, masky z dílny Karla Sůry a Františka Krejčiříka. Masku používal v dresu Dukly Jihlava, pražského Motorletu i Gottwaldova, ale poté se kamsi ztratila. Kombinací fotografií ze všech zmíněných působišť mohla vzniknout dokonalá podoba modelu, která je předlohou pro kvalitní repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M115 – Valášek Horst 1967

Po dlouhých šesti sezonách s maskou od hodonínských výrobců, se musel podřídit rozhodnutí gottwaldovského klubu, a začal používat masku, která byla jednou z mnoha, jež pro své brankáře objednal klub u jednoho ze svých funkcionářů a jím vedené prototypové dílny VÚGPT. Polotovary v ceně 200,-Kč si brankáři museli přizpůsobit vlastním potřebám a vlastní fantazii, z čehož vzešla maska, jejíž repliky si dnes může každý objednat díky archivním fotografiím.
Kód pro objednání: M116 – Valášek Horst 1968

Pouhou sezonu používali gottwaldovští brankáři masky od týmu Jaroslava Dlabaji, když dostali od klubu jako odměnu nové masky z nově inovovaného plastu. Masky byly vyšší a tedy bezpečnější, ale přitom o poznání lehčí. Ani tato Horstova maska se nedochovala, a tak i tentokrát musela k výrobě dokonalé repliky vystačit série archivních fotografií.
Kód pro objednání: M117 - Vodička Jan 1961

Českobudějovický brankář po několika neúspěšných pokusech o výrobu masky oslovil bratislavského Petera Važana, který vyrobil masku třeba Dzurillovi. I s dokonalou maskou se musel někdejší reprezentant nejprve dokonale sžít, aby ji pak mohl používat v mistrovských zápasech. Vodička si po celý zbytek kariéry vystačil s jednou maskou, ale po první sezoně, kdy byla nabarvená na lehce našedlou, si masku pro další období nabarvil hnědou barvou. V nabídce je tak sice jen jedna jeho maska, vytvořená z fotografií z Vodičkova osobního archivu, ale je možné si ji objednat v obou barevných verzích.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M118 - Vojta Zdeněk 1962

Litvínovský odchovanec se přes armádní angažmá a roční působení v Plzni, přesunul do středočeského Kladna, kde měl působit jako dvojka legendárního Kulíčka. Společně se v přípravném období nechali vyzbrojit novou maskou z dílny jihlavského Miloše Podhorského. Maska s typickou mřížkou „psího náhubku“ se dodnes nedochovala a její podobu si můžeme připomínat jen na dobových fotografiích, díky kterým také vznikl dokonalý trojrozměrný model pro kvalitní repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M119 – Vojta Zdeněk 1965

Kladenskou brankářskou dvojku vybavil novou maskou tehdy ještě brněnský Karel Sůra, když použil typ, proslavený díky jeho autorovi Josefu Brukovi, používaný třeba i Vlado Dzurillou. Tuto masku používal pak Vojta až do konce své ligové kariéry, ale ani tak se do dnešních dnů nedochovala. Dokonalé výtisky replik mohly vzniknout díky archivním fotkám rodiny i klubu.
Kód pro objednání: M120 - Vondřička Jaroslav 1963

Dorostenecký mistr republiky se po vojně v Opavě a návratu do Plzně stal náhradníkem Vasila Kobana, a podle jeho masky také vznikla maska samotného Vondřičky, jak jinak, v ordinaci doktora Pavlíčka. Tato nová, čistě bílá maska se prý stala příčinou nabarvení Kobanovy masky, tolik si byly obě masky podobné. A proto, i když se samotná maska nedochovala ani na fotografiích, mohl vzniknout její dokonalý model a následně i repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M121 - Vyoral František 1962

Legendární gottwaldovský brankář, který jako týmová dvojka pomohl k historicky první účasti gottwaldovského hokeje v nejvyšší soutěži, se stal nositelem zřejmě první masky z dílny akademického sochaře Šutery a trenéra mládeže Dlabaji. Masku vyrobili ještě z klasického materiálu, tedy laminátové textilie a epoxidové pryskyřice v dílnách VÚGPT a šestadvacetiletému brankáři vydržela tři další sezóny. Maska do dnešních dnů nepřečkala, ale díky archivním fotografiím mohla vzniknout její dokonalá replika.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M122 – Vyoral František 1965

Také autory druhé masky gottwaldovského brankáře byl tým kolem Jaroslava Dlabaji, dobrovolného mládežnického trenéra, jinak zaměstnance Výzkumného ústavu gumárenské a plastikářské technologie. Ten měl prakticky monopol na masky pro všechny klubové brankáře všech věkových kategorií, a tak není divu, že vyráběl masky i všem ligovým brankářům. Ani druhá Vyoralova maska se dodnes nedochovala a i tentokrát vznikala replika jen z dochovaných archivních fotografií.
Kód pro objednání: M123 – Vyoral František 1967

I poslední Vyoralova maska je k dispozici pro všechny sběratele jen díky pečlivému studiu dochovaných fotografií a následné svědomité práci při výrobě repliky, sloužící jako model pro trojrozměrný tisk. Originální masku vyrobil už tradičně tým z gottwaldovského VÚGPT pod vedením Jaroslava Dlabaji.
Kód pro objednání: M124 - Weber Miroslav 1961

Chomutovský náhradník legendárního Karla Straky se, na rozdíl od svého slavného kolegy, nebránil použití největší novinky té doby, a když se naskytla příležitost, nechal si vyrobit masku od dvojice hodonínských brankářů Karel Sůra – František Krejčiřík. Maska se sice nedožila do dnešních dnů, ale podobnost všech tehdy v Hodoníně vyráběných masek, a několik archivních fotek této konkrétní masky, pomohlo vytvořit přesnou repliku pro všechny fanoušky nejen chomutovského hokeje.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M125 - Wohl Pavel 1961

Aktuální jihlavský brankář číslo jedna, byl jedním z početné skupiny účastníků brankářského soustředění v Hodoníně, při kterém Karel Sůra s brankářským kolegou Františkem Krejčiříkem, oba brankáři blízkého Baníku Dubňany, vyráběli první masky podle předlohy, kterou byla maska kanadského brankáře Setha Martina. Wohlova maska, mimochodem jedna ze dvou, které se jako první v historii představily v ligovém zápase, se do současnosti nedochovala, ale díky bohaté fotogalerii mohly vzniknout do detailu přesné repliky.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Kód pro objednání: M126 – Wohl Pavel 1969

Po dlouhých osmi letech používání své první masky se první sparťanský brankář rozhodl pro změnu ochrany obličeje, ale o novou masku nepožádal Jozefa Meliško, jako většina tehdejších předních brankářů. Využil ale prověřené služby libereckého brankáře Jiřího Plodka, který souběžně vyrobil téměř identické masky sobě i mladým brankářům Jágrovi s Kapounem, když jako předlohu využíval design Meliškových masek. Ani tato maska už fyzicky neexistuje, a sběratelé se musí spokojit dokonalými replikami, vzniklými za pomoci množství archivních fotek.
Kód pro objednání: M127 - Záhorský Jozef 1961

První slovenský brankář v československé sestavě pro světový šampionát se po působení v pražském ATK a Plzeňských Leninových závodech, usadil na dlouhé roky v dresu Spartaku Praha Sokolovo, kde si také, jako jeden z nejstarších aktivních ligových brankářů, nechal vyrobit první brankářskou masku. Jejím autorem byl v té době nejpilnější tuzemský výrobce masek, hodonínský Karel Sůra. A právě vysoký počet objednávek byl důvodem, proč se masky dočkal až v průběhu sezony. Ani Jozefova maska není k dispozici pro přímé skenování, ale díky archivním fotografiím mohl vzniknout dokonalý model pro tisk replik.
REPLIKA MASKY MOMENTÁLNĚ NENÍ K DISPOZICI
Celkem 127 výše uvedených masek, vyrobených podle otisku obličeje zpravidla z laminátové textilie a epoxydové pryskyřice, používali v letech 1961 – 1980 brankáři v československé nejvyšší soutěži, a ty máš teď šanci objednat si libovolnouminiaturu z nich, klidně i všechny, které jsou v aktuální nabídce. Od každé masky si můžeš objednat maximálně tři exempláře, a pro objednání se prosím řiď pokyny v úvodu nabídky replik.